رفتن به بالا
  • Tuesday - 28 June 2016 - 10:27
  • کد خبر : ۳۹۹۶۱
13940929223328566751334

لینک کوتاه:
حاج اسماعیل دولابی:

راه‌ صلح با خدا در کلام مرحوم دولابی

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: خوب است مسائل را کمی حمل بر صحّت کنیم. بگوییم این را نمی‌دانیم، شاید خوب است و ما نمی‌دانیم. این ابتدای صلح با خداست.                                                   […]

به گزارش هزار نیوز ؛

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: خوب است مسائل را کمی حمل بر صحّت کنیم. بگوییم این را نمی‌دانیم، شاید خوب است و ما نمی‌دانیم. این ابتدای صلح با خداست.

                                                     اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛ مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: من نمی‌دانم چطور امر خود را اصلاح می‌کنید، خودتان می‌دانید، امّا این را بدانید که جایی خلوت‌تر از آنجا که با صانع خود هستید، نمی‌یابید. هیچ زنی با شوهر خود و هیچ فرزندی با پدر و مادرش تا این حد قرابت ندارد. نه آبرویت را می‌ریزد و نه به کسی چیزی می‌گوید. همه جزئیات را هم می‌داند. هر چه هم که می گویی، تقرّبت به او بیشتر می‌شود. اگر زنی پیش پدر خود از شوهرش گلایه کند، پدرش خسته می‌شود و می‌گوید دختر را شوهر داده‌ایم باز ولمان نمی‌کند. اگر پیش مادرش هم برود، می‌گوید آخر خواهرهای دیگرت هم هستند، اینقدر به من نگو، مرا کُشتی. اگر به شوهرش بگوید، می‌گوید من بیرون با مردم جنگ دارم، مرا ول کن. آیا کسی را سراغ دارید که مانند خداوند اینگونه انیس بندگانش باشد؟ انسان وقتی چنین انیسی دارد، خوب است گاهی بنشیند و با او خلوت کند، حساب‌های گذشته را صاف کند، برای آینده‌اش هم یک کاغذ سفید بگذارد و بگوید خدایا اگر از این به بعد از ما کوتاهی سر زد تو بنویس، اگر از تو کوتاهی سر زد ما می‌نویسیم.
صلح با خدا را خیلی بزرگ بشمارید، چون تمام کره خاکی به دنبال صلح هستند. آن صلحی که آنها می‌گویند می‌خواهند اسلحه‌ها زمین گذاشته شود، نمی‌شود. اما دیدید من و شما چطور اسلحه را زمین گذاشتیم. یعنی خیال می‌کردیم چیزهایی که از خدا می‌خواهیم؛ برایمان خوب است و به ما نداده است. صلح با خدا، یعنی تسلیم اراده الهی شدن و به داده و نداده راضی بودن.
خوب است مسائل را کمی حمل بر صحّت کنیم. بگوییم این را نمی‌دانیم، شاید خوب است و ما نمی‌دانیم. این ابتدای صلح با خداست.
هرچه از صیغه صلح است، بیاورید، اصلاً خود صاد را بیاورید! مادر همه اصلاحات او است. این که می‌گوییم مادر همه خوبیهاست، یعنی امّ الحسن و الحسین(ع) است. حسن و حسین هر دو حُسن‌اند، یعنی همه حُسن‌هایی که در آسمان و زمین است یا حسن است یا حسین. از نظر لغت حَسَن یعنی آن که دارای همه حُسن‌هاست. یا مَن اَظهَرَ الجَمیل هم اشاره به همین معناست. آیا جمال مصلح عالم را دیده‌ای؟ آیا می‌دانی صفاتش چیست؟ او صلح دهنده مخلوق با خالق است. انشاء الله همه شما از برکت وجود امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مصلح باشدی و خودتان را در خلق نشان دهید. بگویید: ما با خدا صلح کردیم. هر کدامتان غمگین‌تر هستید، مردانه‌تر به میدان بایید و با خدا صلح کنید.

کتاب طوبای محبّت – جلد دوم ص 53
مجالس حاج محمّد اسماعیل دولابی

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه