رفتن به بالا
  • Monday - 6 June 2016 - 10:30
  • کد خبر : ۳۸۲۰۱
139410190913019476869414

لینک کوتاه:
کارشناس تحولات خاورمیانه مقیم لندن:

عربستان به دنبال حج توریستی است/ایران حج اصیل اسلامی را می‌خواهد

کارشناس تحولات خاورمیانه مقیم لندن درباره ممانعت عربستان از حج زائران ایرانی گفت: عربستان قصد دارد حج را توریستی کند ولی ایران به دنبال حج اصیل اسلامی است.                                                    اخبار هزار […]

به گزارش هزار نیوز ؛

کارشناس تحولات خاورمیانه مقیم لندن درباره ممانعت عربستان از حج زائران ایرانی گفت: عربستان قصد دارد حج را توریستی کند ولی ایران به دنبال حج اصیل اسلامی است.

                                                   اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛باسم العوادیبا اشاره به سیاست سازی مناسک حج از سوی عربستان سعودی گفت: تصمیم ایران برای عدم اعزام حجاج خود به سرزمین وحی به دو علت بسیار درست و سنجیده است. اولا ایران  در برابر مناسک حج  بر اساس شعائر و شرایط وهابیت سر تسلیم  فرود نیاورد. این درحالی است  که عربستان این شعائر و شرایط را بر تمام مسلمانان جهان تحمیل می‌کند. دوم اینکه  ایران با این تصمیم  جان حجاج خود را حفظ  کرده است؛ چراکه عربستان سعودی با قدامات نابخردانه خویش حجاج  را  به  سمت قتل  و کشتار سوق خواهد داد.

عدم حکمرانی بر مکه و مدینه بر اساس معیارهای اسلامی

این کارشناس تحولات خاورمیانه درباره مکانیزم‌هایی که  برگزاری حج  امن و توام با کرامت انسانی را تضمین کند، گفت: هیچ مکانیزمی در این زمینه  وجود  ندارد  از زمانی که  دولت سعودی  پایه گذاری  شده تاکنون این دولت  بر امور حج  حکمرانی می‌کند. متاسفانه  دولت ریاض بر مکه و مدینه  بر اساس  ضوابط  و معیارهای اسلامی  حکومت  نمی‌کند؛ لذا می‌کوشد  که دیدگاه‌های  خودش  را  بر مسلمانان تحمیل  کند. مثلا در فرودگاه‌ها  ساک  و کیف  زائران  را  مورد  بارزسی  قرار می‌دهد  تا  در آنها  کتاب‌های دعا  و زیارت  نباشد. اگر شیعه  یا  غیر شیعه  باشد  این کتاب ها  را  پاره  می‌کنند. این  اقدام  دون  شان  زائران  بیت الله الحرام  است.  این در حالی  است  که  ده‌ها  مذهب اسلامی  وجود  دارد که جهان  اسلام  بدانها  اعتراف  کرده است  که 9 مذهب اسلامی  مشهورند و پیروان  زیادی  دارند اما  عربستان سعودی می‌کوشد  که  مذهب سلفی  را  به عنوان  مظهر اسلام در حج معرفی کند،  در حالی که  این  موضوع  قابل  پذیرش نیست.

سرکوبی مذهبی

العوادی به  مراسم مذهبی  حجاج  و واکنش عربستان در برابر آنها اشاره  کرد و گفت: سعودی‌ها به  شیعیان می‌گویند که دعای کمیل نخوانند و به آنها اجازه نمی‌دهد که برای ائمه اطهار( ع ) مراسمی برگزار کنند و حجاج  را  از زیارت  قبور ائمه بقیع باز می دارد  همجنین اجازه  تجمع  و قرائت  دعا  را  به  شیعیان نمی‌دهد و از برگزاری  نماز توسط  آنان  را  در مکان های عمومی جلوگیری می‌کند  و بطور کل مانع انجام هر یک  از مناسک  و مراسم  مذهبی  آنها می‌شود.

ایران خواهان  برگزاری حج اصیل اسلامی است

وی  افزود: بنده مقاله ای نوشتم و در آن تاکید کردم،  اختلافات ایران و عربستان  بنیادین  و ریشه دار است. ایران  می‌خواهد حج اصیل اسلامی  را  برپا  دارد و  شعائر اسلامی را  در آن  به  اجرا  گذارد که  در آن  اشک و نیایش باشد،  نماز و دعا باشد و مسائل معنوی در آن  موج بزند اما عربستان می‌خواهد حج  را  به  حج  توریستی تبدیل کند. ریاض می‌خواهد حاجی  به عربستان  بیآید و همچون گردشگران و توریست‌ها  از خانه‌اش به مکه  برود و طواف کند و سپس به  خانه‌اش بازگردد. به اعتقاد  بنده  حجی که ایرانیان انجام می‌دهند حج اسلامی است. ایران  می‌خواهد حج اسلامی و معنوی برپا  کند اما عربستان سعودی می خواهد حج  توریستی برگزار کند لذا جمع  بین این دو نوع حج امکان ندارد.

ضرورت وضع قوانین برای حج

این تحلیلگر عراقی درباره وضع قوانینی که مانع  از سیاسی شدن  حج  توسط  عربستان شود تا ریاض نتواند مسلمانان را از انجام این فریضه الهی باز دارد، گفت:  ما  باید قوانینی همچون مقررات مجمع عمومی سازمان ملل  برای حج  وضع کنیم. شما می‌دانید که  مقر سازمان ملل در آمریکا قرار دارد و نمایندگان کشورهای مختلف جهان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می‌کند. این درحالی است که  بین آمریکا با  برخی کشورهای  جهان مثل کوبا و ایران اختلافات زیادی  وجود دارد و اصلا  اینها با  یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند اما  براساس قوانین و مقررات بین المللی آمریکا قادر نیست که از ورود آنها جلوگیری به عمل آورد.

برگزاری مناسک حج تحت نظارت سازمان کنفرانس اسلامی

وی در پایان تصریح کرد: بنده معتقدم دعوت ایران از کشورهای اسلامی برای وضع قوانین مربوط به حج اقدامی درست و عقلانی است و اینکه بخش عمده مناسک حج تحت نظارت سازمان کنفرانس اسلامی انجام شود، درخواست بجا و پسندیده ای است. این دعوت  بدین معناست  که  قوانین حج  به تمام دولت های عضو سازمان کنفرانس اسلامی اجازه خواهد داد تا حجاج  خود  را  به سرزمین وحی اعزام  کنند و این زائران بیت الله الحرام از امنیت و احترام و کرامت انسانی برخوردار باشند.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه