رفتن به بالا
  • Sunday - 26 June 2016 - 09:18
  • کد خبر : ۳۹۷۹۶
139504051448136717999814

لینک کوتاه:
رحیمی

لغو تابعیت اشخاص نقض آشکار حقوق بشر است/ وزارت‌ خارجه اقدام آل‌سعود را به سازمان ملل گزارش دهد

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لغو تابعیت اشخاص نقض آشکار حقوق بشر است، گفت: وزارت خارجه باید این مسئله را به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش دهد.                                           […]

به گزارش هزار نیوز ؛

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لغو تابعیت اشخاص نقض آشکار حقوق بشر است، گفت: وزارت خارجه باید این مسئله را به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش دهد.

                                                    اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛جلیل رحیمی‌ جهان‌آبادی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سلب تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین توسط رژیم آل خلیفه، اظهار کرد: طبق قوانین بین‌المللی از جمله اعلامیه 1948 حقوق بشر، میثاق‌نامه 1966 و اسنادی که در زمینه حقوق اشخاص وجود دارد، تابعیت حق اشخاص است.

وی افزود: یک شخص وقتی به دنیا می‌آید از حقوق ذاتی مانند حق کار، حق ازدواج و حق حیات برخوردار است، ازجمله این حقوق، حق داشتن سکنی و سرزمین است که جزو حقوق ذاتی افراد محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه حق تابعیت یک رابطه سیاسی ــ حقوقی است که فرد با سرزمینی برقرار می‌کند که اجدادش در آن سرزمین بوده‌اند، خاطرنشان کرد: تابعیت اشخاص ذاتی است نه اکتسابی و بنابراین سلب تابعیت از هر فردی نقض آشکار حقوق بشر است و مجامع بین‌المللی باید به این اقدام واکنش نشان دهند.

رحیمی افزود: نمی‌توان شخصی را به‌خاطر اظهارنظر سیاسی و مخالفت با حکومت، سلب تابعیت کرد.

وی درباره اقدام جمهوری اسلامی ایران در این مسئله اظهار کرد: وزارت خارجه می‌تواند به‌عنوان عضو سازمان ملل متحد گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه دهد که در خاورمیانه، افرادی که مخالفت خود را با نظام سیاسی کشورشان به‌صورت دموکراتیک ابراز می‌کنند، با مجازاتهای سنگین روبه‌رو می‌شوند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی افزود: این نامه باید از سمت وزیر خارجه کشورمان  تنظیم شود و بیان این مواضع و گزارش ایران می‌تواند به شناخت این مسئله در جهان و اطلاع افکار عمومی دنیا از اوضاع خاورمیانه کمک کند.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه