رفتن به بالا
  • Thursday - 30 June 2016 - 08:28
  • کد خبر : ۴۰۰۲۹
139504091122587198030914

لینک کوتاه:
رییس‌جمهوری در ضیافت افطار با جوانان و دانشجویان:

نباید بهراسید و عقب‌نشینی کنید، مطمئن باشید در نهایت پیروزیم/ نسل جوان تحصیلکرده بزرگترین سرمایه کشور است

رییس‌جمهوری نسل جوان تحصیلکرده را بزرگترین سرمایه و امیدآفرینان امروز و فردای کشور، نظام و ملت دانست و گفت: برای عبور شتابان از مشکلات و معضلات باید نشاط و امید را در میان جامعه حفظ کرد.         اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید به گزارش هزار نیوز؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن […]

به گزارش هزار نیوز ؛

رییس‌جمهوری نسل جوان تحصیلکرده را بزرگترین سرمایه و امیدآفرینان امروز و فردای کشور، نظام و ملت دانست و گفت: برای عبور شتابان از مشکلات و معضلات باید نشاط و امید را در میان جامعه حفظ کرد.

        اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی چهارشنبه‌شب و در ضیافت افطار با جوانان و دانشجویان اظهار داشت: با تقویت امید و نشاطی که در جامعه ایجاد شده، حرکت معکوس بازگشت نخبگان به ایران آغاز گردیده و در آینده‌ای نه‌چندان دور، این روند سرعت و شتاب بیشتری می‌گیرد.

رییس جمهوری گفت: با شرایطی که در کشور طی دو سال گذشته حاکم شده، سیر معکوس بازگشت نخبگان به کشور آغاز گردیده به‌گونه‌ای که طی ماه‌های گذشته 200 نخبه  که حدود 50 نفر آنان در  10 دانشگاه برتر دنیا تحصیل کرده‌اند، به کشور بازگشته‌اند که این به‌معنای آن است که امید بار دیگر در کشور شکوفه زده است.

روحانی با تأکید بر ضرورت تقویت ارتباط میان نخبگان ایرانی داخل با نخبگان ایرانی خارج از کشور افزود: ایرانیان تحصیلکرده خارج کشور نیز عاشق کشورشان هستند و این‌گونه نیست که اگر از کشور رفته‌اند، از ایران و عشق به ملت خود جدا شده‌اند.

رییس جمهوری در عین حال با تأکید بر “نیاز به فداکاری داریم و همه نخبگان باید به کشور بازگردند و کشورشان را آن‌طور که شایسته است بسازند و در سازندگی آن سهیم شوند”، گفت: ممکن است شرایط اولیه در خارج بهتر باشد اما به‌خاطر کشور باید سختی‌ها را نیز تحمل کرد.

روحانی با بیان “امید اساس فعالیت ما است و بی‌تردید ما قادریم با امید، از همه معضلات و مشکلات عبور کنیم”، اظهار داشت: ما کشور و ملتی در کنار پنجره جمعیتی هستیم و تقریباً از نیمه دهه 80 در کنار این پنجره جمعیتی قرار گرفته‌ایم اما متأسفانه 10 سال را از دست داده‌ایم اما باید از فرصت بزرگ 20ساله که همچنان پیش رو داریم، بهره بگیریم.

رییس جمهوری، وجود نیروهای جوان و تحصیلکرده را سرمایه و امتیازی بزرگ برای کشور برشمرد و با اشاره به اذعان برخی طرفهای خارجی در مذاکرات بر این امتیاز ارزشمند گفت: برخی رسانه‌ها در آن زمان با برداشت غلط، گفتند چرا رؤسای جمهوری اروپا برای جوانان ما دلسوزی می‌کنند. بحث دلسوزی مطرح نبود، آن مقام ارشد در آن نشست به یک واقعیت اجتماعی ایران اشاره می‌کرد و این افتخاری برای کشور و نسل جوان ما است.

روحانی تصریح کرد: وجود 4 میلیون و 800 هزار دانشجوی مشغول تحصیل  در رشته‌های مختلف که 18.5 درصد آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند، سرمایه بزرگی برای کشور است.

رییس جمهوری افزود: ایران اسلامی به‌لحاظ فارغ التحصیلان فنی و مهندسی در رتبه پنجم دنیا قرار دارد و به‌لحاظ فارغ التحصیلان علوم پایه فنی و مهندسی نسبت به کل فارغ التحصیلان، در رتبه اول دنیا جای گرفته است.

روحانی با تأکید بر اینکه هدف دولت یازدهم از روز نخست، ایجاد زمینه فعالیت برای نسل تحصیلکرده بوده است، گفت: حرکت بسیار بزرگی در این عرصه انجام گرفته است که باید ادامه یابد.

روحانی با اشاره به ضرورت توجه دانشگاه‌ها به ایجاد مهارت کارآفرینی در کنار علم و دانش گفت: متأسفانه بوروکراسی نظام اداری ما نیز برای کارآفرینی و فعالیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیار زیاد است. در کنار  پیچ و خم مجوزهای متعدد، حتی گاهی دیده می‌شود دولت با بخشهای نوپا شروع به رقابت می‌کند.

رییس جمهوری همچنین به ضرورت اصلاح این فکر که باید فارغ التحصیل در مراکز دولتی استخدام شود، اشاره کرد و گفت: باید برای حضور فارغ التحصیلان در صحنه‌های کار و تلاش، گام برداشت و البته در این عرصه با شناسایی حدود دو هزار و 400 شرکت صاحب صلاحیت، این شرکتها از سوی صندوق فناوری و نوآوری مورد حمایت قرار گرفته‌اند و 38 هزار شغل مستقیم در همین چارچوب ایجاد شده و دکتر ستاری اخیراً در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره داشت که درآمدهای این شرکتها به  11هزار میلیارد تومان رسیده که این حرکت بسیار خوبی است.

روحانی با تأکید بر “امروز بی‌تردید شرایط در مقایسه با سه سال قبل در عمده بخشها برای کار و تلاش بهتر شده است”، گفت: در بخش کشاورزی نوین و توسعه صنایع متوسط و کوچک گامهای بزرگی برداشته شده هرچند که هنوز تا رسیدن به هدف نهایی، راه طولانی در پیش داریم. تلاش ما باید روی ارتقای رشد و رونق اقتصادی متمرکز شود که یکی از لوازم آن، تحول در زمینه مقررات بانکی است.

رییس جمهوری تصریح کرد: در راستای ایجاد تحول در مقررات بانکی، امروز مقررات نوین تحولات بانکی را امضا و ابلاغ کردم؛ مقرراتی که یک سال روی آنها کار شده بود. همچنین در همین راستا به‌زودی لایحه‌ای را تقدیم مجلس می‌کنیم که امیدوارم مجلس نیز با تصویب آن، راه را در مسیر ایجاد تحول در فعالیتهای بانکها هموارتر سازد.

روحانی اظهار داشت: دولت باید موانع را بردارد، از بوروکراسی بکاهد و  بانکها را آماده کند و دانشگاه‌ها نیز باید تحولی را برای کارآفرینی ایجاد کنند و اگر اینها دست به دست هم دهند، شاهد تحول بسیار خوبی در کشور برای نسل جوان خواهیم بود.

رییس جمهوری با تأکید بر “ما در کشوری زندگی می‌کنیم که در آن دموکراسی و آزادی افکار حاکم است”، گفت: البته با مشکلات نیز آشنا هستم و می‌دانم با چه مشکلاتی مواجه‌اید، باید صبر، حوصله و تلاش مضاعف کنیم. نباید بهراسید و عقب‌نشینی کنید و مطمئن باشید و شک نکنید که در نهایت پیروز می‌شویم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به رشته‌های تحصیلی در کشور و نقش آنها در ایجاد اشتغال پرداخت و افزود: این‌طور نیست که فکر کنیم فقط رشته‌های فنی و مهندسی اشتغال درست می‌کند، متخصصان رشته‌های علوم انسانی و فرهنگی مخصوصاً با ابزار نوین و فناوری اطلاعات، می‌توانند نه‌تنها محصولات فرهنگی برای داخل تولید کنند بلکه حتی این محصولات را صادر کنند. باید زمینه فعالیت فرهنگی این فارغ التحصیلان را برای ورود به دنیای پررقابت آماده کنیم.

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز میزبانی افطار برای جوانان را افتخاری بزرگ عنوان کرد و گفت: اگر دیروز کشورمان را به‌عنوان سرزمین معادن ذی‌قیمت به‌ویژه انرژی، نفت و گاز می‌شناختند و نگاه به منابع و سرمایه‌های زیرزمینی بود، اما امروز جامعه، منطقه و جهان، ایران را با نسل جوان تحصیلکرده آن می‌شناسند.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر دولت از حدود سه سال گذشته برای فراهم آوردن شرایط بهتر و محیط مناسب برای کسب و کار و تعامل سازنده با کشورهای جهان و برداشتن موانع و سیم خاردارها تلاش کرده، همه برای این بود که با برداشتن موانع، زمینه را برای اشتغال و فعالیت نسل جوان آماده‌ کنیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: البته گام برداشتن در مسیر رفع موانع آسان نیست و همگان می‌بینید که هر گامی که دولت در این مسیر برمی‌دارد با چه مشکلات و طعنه ‌زبان‌های ناروا و الفاظ درشتی مواجه می‌شود.

روحانی تصریح کرد: به هیچ عنوان تلاش‌های قطعاً ناکام در مسیر اقدامات دولت تدبیر و امید، در روحیه دولت یازدهم تأثیری نخواهد گذاشت و ما با توکل به خدا و با حمایت ملت و به‌ویژه جوانان این مسیر را برای دستیابی به اهداف بلندمان ادامه خواهیم داد.

محمد حسین مهدویان کارگردان فیلم سینمایی ایستاده در غبار در این مراسم به‌نمایندگی از جوانان در حوزه فرهنگی و هنری با اشاره به فضای ارزشمندی که پس از انقلاب در کشور برای روایت‌های تاریخی به‌وجود آمد، خواستار ایجاد فضا برای جوانان در راستای روایت‌های مستقل از تاریخ و پژوهش‌های تاریخی به‌عنوان هویت یک ملت و تغییر نگاه مسئولان به مقوله تاریخ شد.

دکتر مهسا عباس‌زاده جوانترین عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌نمایندگی از جوانان در حوزه پزشکی، سعادت و پیشرفت را میوه اعتماد به جوانان دانست و اظهار داشت: باید تلاش کنیم شرایط جامعه با تدبیر به‌سمت افزایش امید و آرزو در جوانان و باز شدن راه برای شکوفایی و رشد استعدادهای جوانان حرکت کند.

خانم عباس‌زاده فراهم کردن بستر مناسب برای تحصیل، ایجاد گام عملی برای کمک به شکوفایی جوانان، ایجاد سازوکاری مناسب برای شناسایی جوانان نخبه و به‌کارگیری آنان در وزارتخانه‌ها و دستگاههای دولتی و جلوگیری از روند خروج نخبگان را از جمله اقداماتی دانست که می‌تواند موجب اعتلای کشور شود.

وی افزود: استفاده از فرصتی که دولت در زمینه رفع تحریم‌های بین المللی به‌وجود آورده، گسترش ارتباطات بین المللی، افزایش مبادلات علمی با دانشگاههای تراز اول جهان و پژوهشگران خارجی و ورود فناوری‌های نوین به داخل کشور می‌تواند موجب اعتلای علمی کشور بدون خروج نخبگان شود.

مهندس سید امین شریف النسبی به‌نمایندگی از جوانان در حوزه فنی و مهندسی و فعالان صنعتی بخش خصوصی نیز در این جلسه با تقدیر از تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت یازدهم آنها را بر پایه عقلانیت و خرد جمعی و به‌دور از شتاب‌زدگی و سودازدگی برشمرد و افزود: مقایسه شرایط امروز با روزهای قبل از خرداد سال ٩٢، برای اغلب جوانانی که مشی اعتدال و تدبیر را برگزیده‌اند کافیست تا با عزمی راسخ‌تر و امیدوارتر از گذشته برای تحقق کامل برنامه‌های دولت از هیچ کوشش و همراهی دریغ نکنند.

وی با بیان اینکه امروز بخش صنعت کشور اوضاع و شرایط خوبی ندارد و افزایش تصدی‌گری و نقش آفرینی بخش دولتی آسیبهای زیادی به فضای رقابتی وارد کرده است، خاطرنشان کرد: تسهیل در فضای عمومی کسب و کار، مساعد سازی فضای اجتماعی و امنیتی برای بازگشت سرمایه‌های انسانی و مالی، تسریع در حذف فرآیندهای مزاحم و مجوزهای زائد و اهتمام به ارائه مستمر و به‌روز تقویم آماری اقتصادی کشور از جمله اقداماتی است که فعالان صنعتی در کنار اهتمام به حل مشکلات اقتصاد کلان از دولت انتظار دارند.

شریف النسبی افزود: غفلت از سرمایه جوانان شایسته و عدم به‌کارگیری آنان در پستهای مدیریتی هم فرصت کشف و پرورش مدیران جوان با تجربه‌های ملی را از آنان سلب نموده و هم موجب کم‌تحرکی در حل مشکلات آنان شده است.

این جوان نخبه در حوزه فنی و مهندسی با تقدیر از رییس جمهور به‌خاطر اهتمام و ضرورت بخشیدن عمل به تمامی وعده‌های انتخاباتی، گفت: ایجاد اجماع بین کلیه نهادهای تصمیم‌گیر در راستای حل گره‌های سیاسی به جا مانده از قبل، نه صرفاً به‌عنوان یک مطالبه سیاسی، بلکه به‌عنوان یک مؤلفه موثر در افزایش سرمایه اجتماعی نظام کماکان به‌عنوان خواست و مطالبه روشن جوانان، عنایت ویژه رییس جمهوری و دولت را طلب می‌کند.

در ادامه این مراسم دکتر حسن رضایی بحرآبادی به‌نمایندگی از حوزه سیاسی و اجتماعی، دانشگاه و دانشجویان را چشم و گوش دولتمردان دانست و با تشکر از رییس جمهوری به‌خاطر حمایت از جوانان و دانشجویان و شنیدن حرف‌های آنان، اظهار داشت: امروز دانشگاه در میان هجمه‌های کسانی که همت خود را مصروف مأیوس کردن دانشگاه‌ها از دولت گذاشته‌اند، تنها است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت نهادهای صنفی و مدنی خواستار حمایت همه‌جانبه وزارت علوم از تشکیل اتحادیه‌های علمی، صنفی و سیاسی در دانشگاه‌ها شد.

این فعال حوزه سیاسی و اجتماعی گفت: دانشگاه می‌تواند حلقه اتصال طبقات مختلف جامعه با دولت باشد و اگر به‌دنبال استقلال آزادی و جمهوری اسلامی هستیم پایگاهی بهتر از دانشگاه و دانشجو وجود ندارد.

در ادامه سعید محمدی از حوزه کارآفرینی نیز لزوم حمایت از کسب و کارهای اینترنتی و نوین را مورد تأکید قرار داد و گفت: بی‌تردید کسب و کارهای اینترنتی در چند سال آینده نقش پررنگی در رشد و پیشرفت کشور ایفا خواهند کرد.

وی افزود: یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان با کمک آن اقتصاد مقاومتی را عملی کرد، سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای نوین و اینترنتی است.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه