رفتن به بالا
  • Sunday - 26 June 2016 - 09:43
  • کد خبر : ۳۹۸۱۴
139503171730041007878404

لینک کوتاه:
رئیس قوه قضائیه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اعلام کرد

ورود حدود ۱۰میلیون پرونده به محاکم و شوراهای حل اختلاف در سال ۹۴

رئیس قوه قضائیه گفت: بر اساس کار جدیدی که مرکز آمار قوه قضائیه انجام داده، در سال ۹۴ حدود ۶میلیون پرونده یکتا یا غیرتکراری وارد محاکم و حدود چهارمیلیون پرونده نیز وارد شوراهای حل اختلاف شده است.                                     […]

به گزارش هزار نیوز ؛

رئیس قوه قضائیه گفت: بر اساس کار جدیدی که مرکز آمار قوه قضائیه انجام داده، در سال ۹۴ حدود ۶میلیون پرونده یکتا یا غیرتکراری وارد محاکم و حدود چهارمیلیون پرونده نیز وارد شوراهای حل اختلاف شده است.

                                                  اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛ آیت الله صادق آملی لاریجانی شنبه‌شب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی که از شبکه یک سیما پخش شد ضمن تسلیت به‌مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت علی(ع) اظهار کرد: ابتدا از همه کارکنان و قضات دستگاه قضا و خانواده‌هایشان که بار اصلی زحمات را بر دوش دارند، تشکر می‌کنم.

وی همچنین با تشکر از همه مدیران و مسئولان عالی دستگاه قضا در خصوص کارنامه قوه قضائیه در سال 94 و مهمترین و برجسته‌ترین کار دستگاه قضا در یک سال گذشته گفت: کارنامه عبارت از مجموعه خدمات دستگاه قضایی در طول یک سال به مردم است. واقعاً یک حجم بسیار عظیمی از خدمات در محاکم، دادسراها، شورای حل اختلاف و سازمان‌های تابعه مثل سازمان ثبت اسناد، پزشکی قانونی و سازمان زندان‌ها به مردم ارائه می‌شود؛ به‌عنوان مثال در همین سازمان ثبت بیش از 50 میلیون خدمت به مردم ارائه شده است.

رئیس قوه قضائیه افزود: مجموع پرونده‌های سالانه ما در حدود 15 میلیون پرونده است؛ البته مقصود این است که دستگاه قضا در 15 میلیون نقطه اعم از دادسرا، محاکم عمومی، تجدید نظر، دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری و شوراهای حل اختلاف، مشغول رسیدگی به پرونده‌هاست. طبق کار جدیدی که مرکز آمار قوه قضائیه انجام داده، ورودی پرونده‌های یکتا یا غیرتکراری به محاکم حدود شش میلیون و به شوراهای حل اختلاف حدود چهار میلیون پرونده است.

آملی لاریجانی در خصوص اطاله دادرسی گفت: بحث اطاله دادرسی نیازمند تحلیل است زیرا گاهی فهم و تفسیر ما از مسئله اطاله دادرسی این است که مراحل مختلف دادرسی را یک نوع اطاله حساب می‌کنیم.

وی افزود: برخی مدعی هستند که اصلاً چرا یک پرونده باید مراحل مختلف را طی کند و احکام یک‌مرحله‌ای نباشد. البته در شرع هم همین‌طور است و در قضاوت‌های شرعی، احکام یک‌مرحله‌ای است اما ما فعلاً با قانونی مواجه هستیم که دادرسی را طی مراحل مختلف دیده است و ما هم به‌لحاظ مصلحتی از این قانون دفاع می‌کنیم زیرا به نظر می‌آید تعدد مراحل دادرسی به احقاق حق نزدیک‌تر است.

وی ادامه داد: بستن این راه کار صحیحی نیست گرچه اگر این پروسه نبود زودتر طرفین دعوا یا یکی از طرفین به مقصود خود می‌رسیدند اما وقتی آرای نقض‌شده در محاکم بالاتر را می‌بینیم، نشان می‌دهد هرچه این مراحل را داشته باشیم به اتقان آرا و احقاق حق نزدیک‌تر می‌شویم.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: البته ما در چارچوب قانون کار می‌کنیم و اگر زمانی قانونی بگوید “یک‌مرحله‌ای کار کنید” ما همین کار را انجام می‌دهیم، ضمن اینکه به نظر می‌آید باید بخشی از طولانی شدن را به‌خاطر اتقان آرا بپذیریم.

وی با اعلام “بخشی از اطاله دادرسی به‌خاطر کمبود نیروی انسانی است و اگر نیروی انسانی کافی وجود داشته باشد سریع‌تر رسیدگی می‌کنیم” گفت: ما ساختارها را آماده کردیم و آماده جذب قاضی هستیم ضمن اینکه تاکنون چهار هزار قاضی جذب کردیم اما هنوز کمبود قاضی داریم و امیدواریم از طریق رایزنی با مجلس و ریاست جمهوری و مطالبی که به رهبر انقلاب عرضه کردیم، راه برای دستگاه قضایی باز شود.

آملی لاریجانی در خصوص جذب قاضی در برنامه ششم توسعه و طولانی بودن رسیدگی در محاکم حقوقی در مقایسه با محاکم کیفری گفت: نوبت‌دهی محاکم حقوقی قدری طول می‌کشد اما نوبت‌دهی آنها دو یا سه ساله نیست. بر اساس آماری که گرفتیم، متوسط رسیدگی محاکم حقوقی حدود 200 روز و کیفری نیز تقریباً همین مقدار است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به احصای پرونده‌های مسن و اینکه این پرونده‌ها زیاد نیستند، افزود: تلاش داریم این پرونده‌ها هرچه سریعتر رسیدگی شود، البته برخی پرونده‌ها که مثلاً قاتل فراری دارد نباید هم مختومه شود.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه