رفتن به بالا
  • Tuesday - 7 June 2016 - 12:17
  • کد خبر : ۳۸۳۰۱
121212

لینک کوتاه:
دیدگاه یک رسانه ی استانی از مردم شهرستان بردسیر؛

وقتی فرهنگ مردم بردسیر از چراغ قرمز سبقت می گیرد

شهر بردسیر کرمان با وجود اینکه هیچ چراغ قرمزی ندارد ولی از معضلات ترافیکی و دغدغه های آن در شهر خبری نیست. به گزارش هزار نیوز ؛ پایگاه اطلاع رسانی بوتیا نیوز استان کرمان در یادداشتی به تحسین فرهنگی بالای رانندگی مردم در شهرستان بردسیر پرداخت. این پایگاه اطلاع رسانی نوشت: استان کرمان به عنوان بزرگترین میهمان […]

به گزارش هزار نیوز ؛

شهر بردسیر کرمان با وجود اینکه هیچ چراغ قرمزی ندارد ولی از معضلات ترافیکی و دغدغه های آن در شهر خبری نیست.

به گزارش هزار نیوز ؛ پایگاه اطلاع رسانی بوتیا نیوز استان کرمان در یادداشتی به تحسین فرهنگی بالای رانندگی مردم در شهرستان بردسیر پرداخت.

این پایگاه اطلاع رسانی نوشت: استان کرمان به عنوان بزرگترین میهمان خانه ایران در سال های اخیر در بین مردم عزیز کشورمان شناخته است، تصور همه این است که استان کرمان سراسر کویری است و دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد ولی همین کویر در دل خود مکان هایی را دارد که شاید در کمتر جایی از کشور بتوان آن را مشاهده کرد.

طبیعت چهار فصل استان کرمان یکی از جاذبه های گردشگری  استان است که در فصل گرم سال نیز در دل خود بهشتی از زیبایی ها را جای داده است، از طبیعت گرم و خرماپزان جنوب کرمان گرفته تا به گل نشستن بسیاری از درختان در مناطق شمالی استان.

استان کرمان از تنوع آب و هوایی از گرم و شدیداً خشک متمایل به نه چندان خشک تا کویری، و در برخی از نقاط از هوایی معتدل و سرد و کوهستانی برخوردار است؛ این استان تحت تأثیر بادهای مختلف برون منطقه‌ای و محلی است. وزش این بادها آب و هوای ان را دستخوش تحولات زیادی می‌کند و تنوع اقلیمی در استان کرمان بسیار زیاد است.

لاله زار بردسیر کرمان را همه به گل های محمدی اش می شناسند، این فصل از سال از آنجا که عبور کنی عطر این گل ها تو را مدهوش خواهد کرد و به دنیایی می برد که گویی قطعه ای از بهشت است.

همین چند روز پیش جشنواره گل محمدی در لاله زار برگزار شد، برای رسیدن به این شهر باید از بردسیر عبور کرد، شهرستان بردسیر که با جمعیت قریب به ۳۲ هزار نفر در مرکز استان کرمان واقع است  به جهت اشاعه فرهنگ و تنویر افکار عمومی دارای پایگاه معتبر تاریخی بوده است و صدها سال پیش از این دارای کتابخانه بزرگی بود که قریب ۵ هزار جلد کتاب در آن نگهداری می شدو از جمله مراکز نشر دانش بشمار می رفت.

این روزها وضعیت نا به سامان ترافیکی یکی از معضلات بزرگ کلان شهرهاست ، به نحوی که بسیاری از شهروندان مجبورند ساعت های زیادی از وقت خود را برای عبور از این شلوغی ها صرف کنند.

برای شرکت در جشنواره گل محمدی از بردسیر عبور می کردیم، تعداد زیاد میدان های این شهر برایم جالب توجه بود، بیشتر که دقت کردم متوجه شدم در این شهر اصلا چراغ راهنمایی و رانندگی وجود ندارد ولی مردم بدون اینکه درگیر مشکلات ترافیکی باشند به راحتی در شهر رفت و آمد می کنند.

بردسیر شهری بدون چراغ راهنمایی و رانندگی

این مسئله مرا به این واداشت که از شهروندان بردسیری در این زمینه پرس و جویی کنم؛ آقای تقریبا مسنی که در نزدیکی پارک انقلاب در حال پارک کردن ماشینش بود با دیدن دوربین در دست من، خداقوتی گفت و سوال کرد که شما خبرنگارید؟

از این فرصت استفاده کرده و به سراغ او رفتم، از او پرسیدم تا جایی که من در شهر رفت و آمد کردم هیچ چراغ قرمزی را ندیدم، این مسئله درست است؟پیرمرد لبخندی زد و گفت سال هاست که در این شهر هیچ چراغ قرمزی ندارد.

بدون چراغ راهنمایی و رانندگی به مشکلات ترافیکی بر نمی خورید؟ پیرمرد گفت نه مشکل انچنانی نداریم و مردم سال هاست که به این مسئله عادت کردند و فرهنگ آن ها به حدی رسیده است که بتوانند از پس این مشکل برآیند.

این شهروند بردسیری افزود: البته در برخی مکان ها که بانک ها و یا ادارات پر رفت و آمدی وجود دارد شلوغی زیادی را خواهید دید و همانند بسیاری از شهرها برای پارک کردن دچار مشکلاتی می شویم ولی معضل خاصی که به درگیری یا تصادف بیانجامد نداشتیم.

بردسیر

به پارک انقلاب رفتیم؛ خانمی که فرزندانش را برای بازی در پارک آورده بود برای برداشتن وسایلش به سمت یک پرادوی مشکی آمد، به سمت او رفتم، از او پرسیدم که چند سال است که در بردسیر رانندگی می کند؟ در طول این مدت وضعیت ترافیکی اینجا با نبود چراغ راهنمایی و رانندگی برای شما مشکلاتی را به بار نیاورده است؟

این خانم بردسیری جواب داد: من حدود ۹ سال است که در بردسیر رانندگی می کنم، نسبت به شهرهای دیگری که سفر کردم اینجا رانندگی بسیار راحت تر و بهتر است.

وی ادامه داد: شهر بردسیر فقط یک چراغ راهنمایی و رانندگی دارد که آن هم تقریبا در مسیرهای خروجی شهر قرار دارد، ولی با این وجود فرهنگ رانندگی مردم بردسیر در حدی است که با نبود چراغ هم حق تقدم را رعایت می کنند البته وجود میدان ها به جای چراغ های راهنمایی و رانندگی بی تاثیر نبوده است ولی برای عبور از همین میدان ها هم نیاز به رعایت حق تقدم است که خوشبختانه در بردسیر این مشکل وجود ندارد.

بیشترین میدان های استان کرمان در بردسیر است

فرماندار کرمان نیز در در همین رابطه به خبرنگار “ بوتیا ” گفت : بیشترین تعداد میدان در بین شهرهای استان کرمان متعلق به بردسیر است که به نظر من در کشور هم بی نظیر است.

صادقی عنوان کرد: از روزگاران قدیم فرهنگ مردم بردسیر زبان زد عام و خاص بوده است و شکر خدا در رانندگی هم این مسئله رعایت می شود و با وجود وسعت کم شهر و جمعیت قابل توجه آن، ما هیچ ضرورتی به چراغ راهنمایی و رانندگی نداریم.

باشد که جای جای این سرزمین اسلامی که فرهنگی به قدمت تاریخ را در کارنامه خود دارند، رعایت حقوق یکدیگر را بکنند تا دیگر نیازی به هیچ پلیسی در هیچ جای ایران زمین نداشته باشیم و همه مردم این سرزمین سبز پلیس خود باشند.

به امید آن روز.

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه