رفتن به بالا
  • Thursday - 9 June 2016 - 11:00
  • کد خبر : ۳۸۴۸۰
13910916000285_PhotoA

لینک کوتاه:
در قالب پنج فصل

کتاب «آموزه غیبت و تاثیر آن بر تکامل اندیشه سیاسی شیعه» منتشر شد

مدیر مسؤول انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب از انتشار کتاب «آموزه غیبت و تاثیر آن بر تکامل اندیشه سیاسی شیعه» خبر داد.                                                      اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال […]

به گزارش هزار نیوز ؛

مدیر مسؤول انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب از انتشار کتاب «آموزه غیبت و تاثیر آن بر تکامل اندیشه سیاسی شیعه» خبر داد.

                                                     اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛محمد روحانی  با اشاره به کتاب آموزه غیبت و تاثیر آن بر تکامل اندیشه سیاسی شیعه اظهار کرد: اندیشه سیاسی شیعه در عصر غیبت سیر تکاملی خاصی را به همراه داشته است، بدون تردید بررسی اندیشه‌ها و دیدگاه‌های سیاسی فقیهان شیعه در دوره‌های مختلف در واقع روشنگر این دگرگونی و اثرگذاری آموزه غیبت بر آنها بوده است.

وی با بیان اینکه این کتاب در پنج فصل به بررسی مهم‌ترین مواضع این دوره و دستاوردهای آن پرداخته است، گفت: این کتاب در باب شیعه و سیاست و فقیهان شیعه نوشته شده است و فصل نخست این کتاب کلیات را در بر می‌گیرد.

مدیر مسؤول انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب خاطرنشان کرد: فصل دوم خاستگاه و مبانی اندیشه سیاسی در اسلام شیعی است که به ادوار مختلف اندیشه سیاسی در اسلام از منظر تاریخی اشاره دارد و مربوط به خاستگاه تشیع و مبانی و مصادیق اندیشه سیاسی شیعه است، منابع و اصول سیاسی تشیع و عدالت به مثابه جوهر اندیشه سیاسی شیعه از مباحث دیگر این فصل است.

وی با اشاره به مباحث فصل سوم با عنوان ظهور اندیشه سیاسی شیعه که پس از غیبت کبری تا قرن دهم را در بر دارد، گفت: در این فصل به دیدگاه فقیهان و دانشمندان بزرگی مانند شیخ مفید، ‌سیدمرتضی علم الهدی، شیخ طوسی، علامه حلی و شهید اول اشاره شده است.

روحانی عنوان کرد: فصل چهارم دوره شکل‌گیری مبانی نظریه‌های سیاسی شیعه در واقع قرن دهم تا 13 را در بر می‌گیرد که شکل‌گیری مبانی نظری سیاسی شیعه از فقیهان بزرگ شهید ثانی، وحید بهبهانی، ملا احمد نراقی، سیدمحمد مهدی طباطبایی، محمدحسن نجفی و شیخ اعظم انصاری طرح بحث شده است.

وی یادآور شد: فصل پایانی این اثر بسیار مهم است که در آن تکامل نظریه‌های سیاسی شیعه، چارچوب و مبانی نظام سیاسی مطرح شده است.

مدیر مسؤول انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه در این فصل عوامل مؤثر بر تحول اندیشه سیاسی شیعه پس از مشروطیت مورد نظر مؤلف است، گفت: دیدگاه‌های سیاسی میرزا محمدحسین نائینی، شهید سیدمحمدباقر صدر و در نهایت امام خمینی(ره) به طور کامل پرداخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این بخش کتاب به نظریه سیاسی و چارچوب‌هایی که در اندیشه سیاسی آنها مطرح است، اشاره شده و در نهایت آسیب‌شناسی نظام اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره) تبیین شده است.

روحانی عنوان کرد: این کتاب پژوهش بنیادین در مباحث تکامل اندیشه سیاسی شیعه است و با توجه به اینکه تازه وارد بازار نشر شده برای محققان و اندیشمندان قابل استفاده است.

کتاب آموزه غیبت و تاثیر آن بر تکامل اندیشه سیاسی شیعه به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب با هزار نسخه و قیمت 10 هزار تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/منبع:فارس

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه