رفتن به بالا
  • Tuesday - 7 June 2016 - 11:56
  • کد خبر : ۳۸۲۹۹
green-economy

لینک کوتاه:
کارخانه های فولاد یا حفظ محیط زیست؛

کمرهای خم شده از سختی اقتصاد برای نگهداری محیط زیست

این روزها انتخاب بین حفظ محیط زیست و یا ایجاد و رونق اقتصاد با احداث کارخانه و کارگاه ها برای همگان سخت شده است و نمی دانند کدام یک؛ رونق اقتصادی یا محیط زیست را برای آیندگان به ارث گذارند. به گزارش هزار نیوز ؛  ین روزها که سختی اقتصاد کمرهای فراوانی را خم کرده […]

به گزارش هزار نیوز ؛

این روزها انتخاب بین حفظ محیط زیست و یا ایجاد و رونق اقتصاد با احداث کارخانه و کارگاه ها برای همگان سخت شده است و نمی دانند کدام یک؛ رونق اقتصادی یا محیط زیست را برای آیندگان به ارث گذارند.

به گزارش هزار نیوز ؛  ین روزها که سختی اقتصاد کمرهای فراوانی را خم کرده است و مردم برای کسب روزی  به سرعتی مافوق سرعت نور نیازدارند ؛ با هرکس که سخن میگویی از توسعه اقتصادی و رونق اقتصادی برایت می گوید ؛ و گاهی مجبور می شوی به اندازه ی پاس کردن دو واحد درس اقتصاد پابه پا به سخنانش گوش دهی؛ این قصه ی سالهای اخیر کشور ماست.

اما از سوی هر ساله در روزهای فراوانی منجله روز هوای پاک ، روز طبیعت و روزهای مخصوص به طبیعت همین افرادی که توسعه ی اقتصادی را تنها راه حل نجات کشور می دانند ، فریاد بلند می کنند که کارخانه ها و کارگاه ها محیط زیست را نابود کرده و چه و چه…

یک دو راهی، دو راهی اقتصاد و محیط زیست؛ که مردم فراوانی منجمله مردم شهرستان بردسیر بر سر آن گیر کرده اند.

از سویی کارخانه های فولاد در شهرستان بردسیر روز به روز در حال توسعه ، تکمیل و ایجاد اشتغال هستند و در این وانفسای اقتصادی در حال نان رساندن به سر سفره های کارگران هستند ، و از سوی دیگر آلایندگی ای که این کارخانه ها تولید می کنند ؛ دوری نخواهد شد که تمام توان کشاورزی این منطقه را نابود خواهد کرد.

کارخانه های فولادی که یکی پس از دیگری با حضور مسئولان و خوشحالی مردم افتتاح می شوند و غافل از اینکه آب موجود در منطقه باعث حضور این کارخانه ها در شهرستان بردسیر شده اند ؛ البته ناگفته نماند که همه ی ما از توسعه ی اقتصادی و حضور این کارخانه ها در این منطقه که باعث به کارگیری عده ی زیادی از جوانان بردسیری شده و خواهد شد، خوشحالیم ؛ اما نباید این نکته را نادیده گرفت که با حضور این کارخانه ها و افزایش مصرف آب و از سوی دیگر خشکسالی های پیاپی ، دیگر نباید انتظار داشت که گندم نگار ؛ سیب زمینی دشتکار همان مرغوبیت قدیمی را داشته باشند.

محیط زیست این منطقه به واسطه ی توسعه ی اقتصادی در حال تخریب و نابودی است؛ نابودی ای که کم کم با راه اندازی کارخانه ی فولادی که در نزدیکترین منطقه ی ممکن به شهر در حال راه اندازی است به انسانها نیز خواهد رسید.

سوال اینجاست که باید اقتصاد و چرخه ی اقتصادی را فدای محیط زیست کرد و یا محیط زیست را فدای اقتصاد؟!

با توجه به اینکه محیط زیست به عنوان تأمین کنندة نهاده‏ها و مواد خام، جذب کننده ضایعات و فراهم کننده محیط مناسب برای توسعه از ارتباط تنگاتنگی با نظام اقتصادی برخوردار است، بنابراین تخریب محیط‏زیست نه تنها موجب اخلال در این گونه عمل‏کردها می‏شود، بلکه با به مخاطره انداختن سلامت بشری، مانعی در برابر توسعه و رشد اقتصادی خواهد بود.

آنچه مسلم است در دراز مدت دستیابی به نظام اقتصادی سالم و کارآمد در گرو بهره‏برداری پایدار از اکوسیستم‏های طبیعی است و علم اقتصاد، به عنوان علم تخصیص منابع کمیاب، نقش بسزایی در این امر دارد.

بهره‏گیری از علوم و فنون اقتصادی در سایر رشته‏ها به منظور بهرمندی پایدار و مطلوب از منابع طبیعی موجب ایجاد زمینه‏های جدیدی از دانش با ماهیت بین رشته‏ای شده که فعالیت‏های علمی و پژوهشی گروه اقتصاد منابع و محیط زیست در قالب این رشته‏ها خواهد بود.

انتهای متن/ه

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه