رفتن به بالا
  • Sunday - 26 June 2016 - 09:38
  • کد خبر : ۳۹۸۱۰
139409262342362656728314

لینک کوتاه:

گزینه‌های سخت و پرهزینه در انتظار آنکارا و تل‌آویو

ترکیه و اسرائیل که از همان آغاز بحران در سوریه به دنبال سهم خواهی هرچه بیشتر بودند، با مشاهده تحولات سوریه در صدد جبران خسارت های خود برآمدند حال آنکه گزینه های پیش روی آنان سخت و پرهزینه است.                                 […]

به گزارش هزار نیوز ؛

ترکیه و اسرائیل که از همان آغاز بحران در سوریه به دنبال سهم خواهی هرچه بیشتر بودند، با مشاهده تحولات سوریه در صدد جبران خسارت های خود برآمدند حال آنکه گزینه های پیش روی آنان سخت و پرهزینه است.

                                                    اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزارنیوز؛ترکیه و اسرائیل که از همان آغاز بحران در سوریه به دنبال سهم خواهی هرچه بیشتر از این جنگ بودند، با مشاهده تحولات سوریه در صدد جبران خسارت های خود برآمدند حال آنکه گزینه های پیش روی آنان سخت و پرهزینه است.

در روزهای نخست جنگ علیه سوریه، ترکیه و اسرائیل به دنبال برتری راهبردی بوده و برای دستیابی به سهم هرچه بستر از جنگ علیه سوریه با یکدیگر رقابت می کردند تا جایی که ترکیه به خاستگاه اصلی عوامل جنگ علیه سوریه تبدیل شد.

اما با گذشت زمان و هرچه پیچیده تر شدن جنگ در سوریه، فرصت های پیروزی برای اسرائیل و ترکیه کمتر شده و انتظارات و اهداف آنان نیز دستخوش تغییر شد تا جایی که هر دو به این نتیجه رسیدند که روند تحولات سوریه در دو سطح سیاسی و نظامی به سمتی در حرکت است که خطر حتمی آنان را تهدید می کند به گونه ای که دیگر امیدی به پیروزی و تحقق دستاوردهای مورد نظر در سوریه نیست.

این در حالی بود که ارتش و دولت سوریه به رهبری بشار اسد که آنکارا و تل آویو او را منبع خطر علیه خود می دانستند، در حال به ثمر نشاندن پیروزی های بزرگی بودند .

در این شرایط دیگر فریبکاری برای آنکارا و تل آویو دستاوردی نداشت و نمی توانستند سر خود را زیر برف پنهان کنند از همین رو جستجو برای یافتن گزینه های دیگر برای آنان ضروری شد به گونه ای که بتوانند خسارت های ناشی از تغییرات میدانی در سوریه را جبران کنند در نتیجه به دنبال ریسمانی برای نجات خود برآمددند.

در این میان ترکیه متوجه شد که گزینه کُردها تهدیدی برای آینده ای است که چشم انداز روشنی ندارد.

آنکارا همچنین دریافت که می تواند با استفاده از اسرائیل کاری کند که واشنگتن از حمایت از گروههای کُرد در سوریه دست بردارد تا به این ترتیب به نوعی از خطر آنان بکاهد.

تحقق این هدف نیازمند سازش با اسرائیل با طرح برخی شروط از جمله پایان محصار غزه است اما نکته مهم اینکه هدف از این تکاپوهای ترکیه با هر نیتی از جمله مقابله با محور مقاومت و عادی سازی روابط با اسرائیل، برای آنکارا بسیار پرهزینه خواهد بود.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه