رفتن به بالا
  • Tuesday - 5 July 2016 - 11:00
  • کد خبر : ۴۰۵۳۹
yd_ftr

لینک کوتاه:
آداب و رسوم کرمان قدیم در عید فطر؛

از سحری خوردن صبح عید تا بدرقه مردمی امام جمعه برای اقامه نماز

مورخ و پژوهشگر کرمانی به سنت بدرقه ی ماه رمضان اشاره کرد و گفت: البته سنت دیگری نیز وجود داشته است بدین گونه که عده ای به عنوان بدرقه ی ماه مبارک رمضان سحر عید را بیدار می شدند و با خوردن سحری ، این گونه ماه رمضان را بدرقه می کردند. به گزارش هزار […]

به گزارش هزار نیوز ؛

مورخ و پژوهشگر کرمانی به سنت بدرقه ی ماه رمضان اشاره کرد و گفت: البته سنت دیگری نیز وجود داشته است بدین گونه که عده ای به عنوان بدرقه ی ماه مبارک رمضان سحر عید را بیدار می شدند و با خوردن سحری ، این گونه ماه رمضان را بدرقه می کردند.

به گزارش هزار نیوز ؛ سید محمد علی گلاب زاده مورخ و پژوهشگر کرمانی در گفتگو با ”  زنان کویر  ” در رابطه با مراسم عید فطر در کرمان قدیم گفت: طبق عکس هایی که در اسناد تاریخی کرمان مشاهده شده است در اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی نماز عید فطر به امامت امام جمعه ی شهر کرمان مرحوم حاج میرزا رضای احمدی در مسجد جامع برگزار می شده است.

وی ادامه داد: از جمله مراسمی که در زمان مرحوم حاج میرزا رضای احمدی برگزار می شد، همراهی و معیت جمعیت زیادی از مردم کرمان از منزل ایشان تا مسجد جامع بود.

گلاب زاده  اظهار داشت: علاوه بر همراهی مردم ، قاریانی در اطراف مرحوم حاج میرزا رضای احمدی او را همراهی می کردند بدین گونه که از هر طرف وی سمت چپ، راست، جلو و پشت سر او دو نفر قرار می گرفتند و با قرائت قرآن او را همراهی می کردند.

این کرمانشناس خاطر نشان کرد: در زمان مرحوم آیت الله صالحی نماز عید فطر در مسجد  صاحب الزمان برگزار می شده و طبق سنت کنونی دید و بازدید هایی برای تبریک عید انجام می شده است.

مورخ و پژوهشگر کرمانی به اصطلاحات خاص مردم کرمان برای تبریک عید فطر اشاره کرد و گفت: از جمله اصطلاحاتی که در تبریک عید فطر بکار برده می شده است جمله ی ” طاعات و عبادات قبول و افراد جواب می دادند ما فقط دهنی بستیم و روزه ای نگرفتیم” .

وی در پایان به سنت بدرقه ی ماه رمضان اشاره کرد و گفت: البته سنت دیگری نیز وجود داشته است بدین گونه که  عده ای به عنوان بدرقه ی ماه مبارک رمضان سحر عید را بیدار می شدند و  با خوردن سحری ، این گونه ماه رمضان را بدرقه می کردند.

انتهای پیام/

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه