رفتن به بالا
  • Wednesday - 20 July 2016 - 09:32
  • کد خبر : ۴۱۴۷۸
139409170844401926669814.png

لینک کوتاه:
معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا:

استرداد گولن تصمیمی سیاسی نیست/ دادگاه‌های آمریکا تصمیم گیرنده‌اند

معاون وزیر امور خارجه آمریکا تصمیم گیری درباره استرداد گولن را فرآیندی سیاسی ندانسته و تاکید کرد این امر با توجه به معاهده استرداد بین دو کشور انجام گرفته و دادگاه‌های آمریکایی درباره آن تصمیم می‌گیرند.                                       […]

به گزارش هزار نیوز ؛

معاون وزیر امور خارجه آمریکا تصمیم گیری درباره استرداد گولن را فرآیندی سیاسی ندانسته و تاکید کرد این امر با توجه به معاهده استرداد بین دو کشور انجام گرفته و دادگاه‌های آمریکایی درباره آن تصمیم می‌گیرند.

                                                     اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نيوز؛ “توماس شانون”، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا و مشاور وزیر امور خارجه این کشور در گفتگو با روزنامه اتریشی “استاندارد” به مسئله تحولات اخیر در ترکیه و کودتای نظامی در این کشور پرداخته و در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به پاکسازی های دولت ترکیه و موج دستگیری ها و اخراج ها این کشور هنوز می تواند شریک مطمئنی برای اتحادیه اروپا باشد گفت: در پاسخ کوتاه باید بگویم بله و پاسخ طولانی به این پرسش این است که ترکیه یک شریک استراتژیک مهم، یک عضو ناتو و یک شریک مهم در سوریه و در مبارزه با داعش است. ما همه اقداماتی را که در توان داریم انجام می دهیم تا از این مناسبات حمایت کرده و با ترکیه همکاری کنیم. این مسئله واضح است که حوادث در ارتباط با کودتای ترکیه بسیار مانع ساز است. این تلاش برای کودتا یک موضوع وحشتناک بود.

ما بلافاصله به آن واکنش نشان داده و حمایت خود را از دولت منتخب و دموکراتیک در این کشور اعلام کرده‌ایم.

وی افزود: ترکیه وقایع بسیار آسیب زایی را تجربه کرده است. کودتا کشورها را از هسته آن متزلزل می کند. این کودتا حالا یک آزمونی برای دموکراسی ترکیه و سازمان های این کشور است. ما این مسئله را مورد ارزیابی قرار می دهیم که دولت ترکیه و جامعه آن چگونه به این کودتا واکنش نشان می دهند. ما امیدواریم که ترکیه حالا از این شرایط استفاده کند تا نهادهای دموکراتیک و قانون اساسی در این کشور را تقویت کند. ما امیدواریم ترکیه در حالی که سعی می کند دلایل اصلی کودتا را مشخص کند حقوق و آزادی های فردی را تقویت کند. اروپا و آمریکا نگرانی های خود را در این زمینه بیان کرده‌اند و ما امیدواریم که دولت ترکیه این نگرانی ها را درک کند.

“شانون” در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا آماده است روابط خوب خود با ترکیه را بر سر مسئله استرداد فتح الله گولن در معرض خطر قرار دهد گفت: ما یک توافق استرداد با ترکیه داریم. وزیر امور خارجه ما این مسئله را روشن ساخته است که ما یک درخواست استرداد از طرف ترکیه را مور توجه قرار می دهیم اگر ترکیه این تقاضا را انجام دهد. ما منتظر می مانیم و می بینیم که آیا درخواستی برای این منظور ارائه می شود و چه مدارکی برای آن ارائه می شود. اما این یک تصمیم سیاسی نخواهد بود بلکه از طریق معاهده استرداد ما انجام می شود و این تصمیم را دادگاه های ایالات متحده خواهند گرفت.

وی بار دیگر تاکید کرد که تصمیم گیری درباره استرداد گولن به قراداد ما، قوانین ایالات متحده و تصمیم دادگاه های ایالات متحده مرتبط است.

این مقام بلند پایه آمریکا درباره اتهامات برخی مقامات ترک مبنی بر دست داشتن آمریکا در کودتای ترکیه نیز گفت: این اتهامات غلط است. وزیر امور خارجه ما این مسئله را روشن ساخته است که چنین اتهاماتی برای روابط ما آسیب زا است و جدا از این غیر واقعی است.

وی در ادامه گفت: اکنون زمان تهدید ترکیه نبوده بلکه زمان همبستگی است. اکنون زمان آن است که کشورهای دموکراتیک دیگر آمادگی خود را برای کمک به ترکیه برای بیرون آمدن از این شرایط سخت و و تقویت دموکراسی در این کشور نشان دهند. این پیامی است که از واشنگتن و بروکسل ارسال می شود.

انتهای پیام/منبع:تسنيم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه