رفتن به بالا
  • Sunday - 10 July 2016 - 11:00
  • کد خبر : ۴۰۷۷۰
139504200904594518100344

لینک کوتاه:
معاون سابق بلر:

اشغال عراق غیرقانونی بود

معاون سابق نخست وزیر بریتانیا پس از انتشار گزارش تحقیقاتی چیلکات درباره نقش این کشور در جنگ عراق، گفت: بریتانیا با اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، قوانین بین المللی را نقض کرد.                                             […]

به گزارش هزار نیوز ؛

معاون سابق نخست وزیر بریتانیا پس از انتشار گزارش تحقیقاتی چیلکات درباره نقش این کشور در جنگ عراق، گفت: بریتانیا با اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، قوانین بین المللی را نقض کرد.

                                                    اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛ جان پریسکات معاون سابق نخست وزیر بریتانیا در حالی اذعان کرده است که اشغال عراق در سال 2003 میلادی نقض قوانین بین المللی بوده است که نتایج تحقیقات 7 ساله درباره جنگ عراق نشان می دهد که توجیهات تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا برای همراهی آمریکا در اشغال عراق، بی پایه و اساس بوده است.

البته در این گزارش اشاره‌ای به این مساله نشده است که آیا جنگ عراق قانونی بوده است یا نه.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که 8 ماه قبل از اشغال عراق، تونی بلر به جورج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا گفته است که “من با شما خواهم بود”، این مساله موجب شد تا بریتانیا 45 هزار نظامی خود را برای اشغال عراق به همراه آمریکا به این کشور اعزام کند.

پریسکات با نوشتن مقاله‌ای در روزنامه ساندی میرور افزود: من الان نظرم را درباره قانونی بودن جنگ عراق تغییر داده‌ام.

وی از تونی بلر به خاطر اینکه به وزرای کابینه اجازه نداده است تا پیش از اشغال عراق به طور کامل درباره قانونی بودن جنگ در عراق بحث و تبادل نظر کنند، انتقاد کرد.

پریسکات نوشت: در سال 2004 میلادی، کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که تغییر رژیم نخستین هدف از جنگ عراق خواهد بود و این مساله غیرقانونی است. با تاسف زیاد، من الان بر این باورم که حق با کوفی عنان بوده است.

بسیاری از مردم بریتانیا خواستار محاکمه تونی بلر به خاطر تصمیمش برای اقدام نظامی در عراق هستند که منجر به مرگ 179 سرباز بریتانیایی و بیش از 150 هزار شهروند غیر نظامی عراقی شده است.

تحقیقات چیلکات در سال 2009 میلادی زمانی آغاز شد که نیروهای نظامی انگلیس از عراق عقب نشینی کردند. این تحقیقات پس از آن آغاز شد که نیروهای انگلیسی به همراه نظامیان آمریکایی در سال 2003 میلادی خاک عراق را اشغال کردند.

اشغال عراق در شرایطی به یک مساله جنجالی تبدیل شد که شورای امنیت سازمان ملل چنین مجوزی را صادر نکرده بود. ادعاهای مطرح شده در خصوص اینکه صدام حسین سلاح های کشتار جمعی در اختیار دارد، بهانه ای برای اشغال خاک عراق بوده است. بعدا مشخص شد که این ادعاها بی پایه و اساس بوده است.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه