رفتن به بالا
  • Monday - 4 July 2016 - 12:49
  • کد خبر : ۴۰۵۱۳
13921211000546_PhotoA

لینک کوتاه:
مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر:

اعتبار لازم برای پیشگیری از مصرف موادمخدر کم است

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌ جمهوری گفت: اعتبارات لازم برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر کم است به‌ طوری‌ که سال گذشته 13 میلیارد تومان اعتبار برای 22 دستگاه در نظر گرفته شد.                                   […]

به گزارش هزار نیوز ؛

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌ جمهوری گفت: اعتبارات لازم برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر کم است به‌ طوری‌ که سال گذشته 13 میلیارد تومان اعتبار برای 22 دستگاه در نظر گرفته شد.

                                                     اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛ عارف وهاب‌زاده پیش از ظهر امروز در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر رفسنجان در فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: امیدواریم راه‌کارهای عملی پیشنهاد شود که رفسنجان به عنوان شهرستان پایلوت در زمینه پیشگیری معرفی شود.

وی بیان داشت: دغدغه و حساسیت در زمینه پیشگیری هنوز در بین مردم و مسؤولان درست جا نیفتاده به ‌ویژه در زمینه پیشگیری از اعتیاد باید از خانه شروع کرد و در مدارس و دانشگاه‌ها به ‌صورت مستمر پیش رفت.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست ‌جمهوری ادامه داد: آموزش‌ها باید براساس شواهد علمی و استاندارد استمرار داشته باشد، صدا و سیما نباید یک برنامه بسازد و پخش کند و برود تا سال آینده از طرفی برخی برنامه‌ها نیز استاندارد نیست، برخی برنامه‌ها در صدا و سیما ترویج سیگار و … است که چندین نامه نوشتیم به این رسانه که سیگار و قلیان را نشان ندهید.

وی تصریح کرد: همچنین خواستار عدم نشان دادن معتادان بهبود یافته را دادیم چراکه جوان و نوجوان فکر می‌کند که ترک راحت است و اینگونه برنامه‌ها استاندارد نیست.

وهاب‌زاده با بیان اینکه برنامه‌های استاندارد در زمینه پیشگیری در کشور ما حدود 10 درصد است، افزود: این درحالی است که در برخی کشورها بالای 80 و 90 درصد است.

آموزش مواد مخدر نباید در سن ابتدایی ارائه شود

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های پیشگیری از سن ابتدایی باید آغاز شود، اما آموزش مواد مخدر نباید در مدارس ابتدایی ارائه شود، بلکه باید مهارت‌ها آموزش داده شود و محتوای آن نیز باید علمی و استاندارد باشد.

وهاب‌زاده با اشاره به اینکه باید کمک شود تا اتاق فکری محتوایی در شهرستان رفسنجان ایجاد شود، افزود: این اتاق فکر بسته علمی استاندارد برای هر گروه هدف داشته باشد.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌ جمهوری با اشاره به اهمیت پیشگیری ابراز داشت: شعار امسال سازمان ملل هم پیشگیری است.

وهاب‌زاده بیان کرد: استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربایجان غربی استان‌های پایلوت برای پیشگیری هستند.

وی بیان داشت: اعتبارات عمده در این چهار استان توزیع می‌شود و رفسنجان نیز به ‌طور ویژه دیده می‌شود.

وی ابراز داشت: 200 میلیون‌تومان اعتبار برای آموزش و پرورش کرمان گذاشتیم تا هم در زمینه آموزش معلمان و هم دانش‌آموزان و والدین آموزش ارائه شود و افراد بدسرپرست و بی‌سرپرست به‌ طور ویژه زیر پوشش آموزش‌ها قرار گیرند.

وهاب‌زاده متذکر شد: یک درس‌‌برنامه در حوزه دانش‌آموزی دیده شده که معلمان براساس آموزش‌هایی که در زمینه پیشگیری از قبل دیده‌اند در این درس‌برنامه در کلاس‌های خود مدت پنج تا 10 دقیقه به دانش‌آموزان آموزش دهند.

 وی به راه‌اندازی تشکل‌دانشجویی در این زمینه اشاره و تاکید کرد: در رفسنجان هم هر کدام از دانشگاه‌ها خواستار راه‌اندازی این تشکل باشند، اعتبار در نظر گرفته می‌شود.

پایین بودن سطح آگاهی کارکنان دولت و کم بودن برنامه‌های پیشگیری در حوزه نظامی

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌جمهوری به پایین بودن سطح آگاهی کارکنان دولت در زمینه پیشگیری از اعتیاد اشاره و خاطرنشان کرد: برای آموزش آنها لوح فشرده آموزشی به مدت شش ساعت تعریف شده و کارکنان پس از آموزش گواهی دوره را دریافت می‌کنند.

وی به کم بودن برنامه‌های پیشگیری در حوزه نظامی اشاره کرد و از آموزش 12 هزار نفر از نیروهای ارتش در سال گذشته خبر داد و گفت: در رفسنجان هم این آموزش‌ها برای نیروهای نظامی ارائه شود و هر نوع نیاز و اعتباری لازم بود تأمین می‌شود.

وهاب‌زاده عنوان کرد: 10 هزار و 850 روحانی از حوزه علمیه قم و سازمان تبلیغات اسلامی آموزش دیده و آمادگی آموزش برای روحانیان رفسنجانی را نیز داریم.

وی با تأکید بر اولویت داشتن مهارت‌های فرزندپروری متذکر شد: آموزش مهارت‌های فرزندپروری در اولویت اصلی دستگاه‌ها باشد.

این مقام مسؤول با بیان اینکه از ظرفیت‌های فرهنگ و هنر شهرستان باید در زمینه پیشگیری بهره‌مند شد، گفت: سال گذشته راه‌اندازی خانه‌های ورزش روستایی را آغاز کردیم که استقبال خوبی شد و امسال نیز این کار تداوم می‌یابد.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: 10 درصد اعتبارات شهرداری‌ها باید در زمینه پیشگیری خرج شود.

وی ظرفیت فضای مجازی را ضعیف دانست و اذعان داشت: این فضا در حوزه تبلیغ مواد مخدر پیشتاز است و پلیس فتا به دنبال افرادی است که اقدام به فروش مواد در طریق فضای مجازی هستند، فضای مجازی در استان کرمان باید جدی گرفته شود و در حوزه دانش‌آموزی و دانشجویی طرح ارائه شود.

وهاب‌زاده ادامه داد: اعتبارات در کشور ما برای این امر کم است به‌ طوری‌که سال گذشته 13 میلیارد تومان برای 22 دستگاه بودجه در نظر گرفته شد در حالی که در آمریکا سال جاری 160 میلیارد دلار برای پیشگیری بودجه در نظر گرفته شده است و ما در کشور با ضعف بودجه‌ای مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه اعتیاد، رضایت و مشارکت، سرمایه‌های اجتماعی ما هستند، تصریح کرد: هرچه سرمایه اجتماعی بالاتر باشد، آسیب‌های اجتماعی کمتری داریم.

دسترس بودن مواد برای گروه‌های آسیب‌پذیر زیان‌بخش است

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌ جمهوری با اشاره به اینکه چهار میم را توصیه می‌کنم که عبارتند از محله، مسجد، منزل و مدرسه، اظهار داشت: از این چهار مورد باید به‌خوبی استفاده شود و با هم هماهنگ باشند.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست‌ جمهوری تأکید کرد: دستگاه‌ها از موازی‌کاری پرهیز کنند و در افزایش مشارکت گام بردارند.

وهاب‌زاده ابراز داشت: در کشور ما دسترس بودن مواد زیاد است در حالی که مواد باید از دسترسی گروه‌های آسیب‌پذیز ماند مدارس دور باشد.

وی با اشاره به طرح ایجاد مرکز آموزشی در زمینه پیشگیری در رفسنجان که از سوی فرماندار مطرح شد، اذعان کرد: بررسی شود و تمام جنبه‌های آن اعم از هزینه‌ها و تأثیرگذاری علمی آن سنجیده شود و به سردار چناریان ارجاع شود تا مورد بررسی قرار گیرد، اگر تصویب شد، این مرکز در رفسنجان احداث می‌شود.

این مسؤول خاطرنشان کرد: اگر برنامه‌های اتوبوس سیار سفیر امید و سلامت در این شهرستان اثربخش بوده در صورت نیاز یک اتوبوس دیگر کمک شود تا تمام روستاها پوشش داده شود.

وهاب‌زاده در پایان به راه‌اندازی نمایشگاه دائمی در استان کرمان اشاره کرد و متذکر شد: از این ظرفیت که مهارت‌های آموزشی برای گروه‌های مختلف سنی جداگانه ارائه می‌شود به‌ خوبی استفاده شود.

انتهای پیام/منبع:فارس

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه