رفتن به بالا
  • Sunday - 3 July 2016 - 11:17
  • کد خبر : ۴۰۳۷۲
13940908000525_PhotoA

لینک کوتاه:
مسؤول روابط عمومی دامپزشکی کرمان عنوان کرد

تهدید جوامع با خطر گسترش بیماری‌های مشترک انسان و حیوان

مسؤول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: خطر گسترش بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان بیش از هر زمان دیگری جامعه بشری را تهدید می‌کند                                                  اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید به گزارش هزار نیوز؛ جواد نگارستانی امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت 13 تیرماه سالروز مبارزه با بیماری‌های […]

به گزارش هزار نیوز ؛

مسؤول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: خطر گسترش بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان بیش از هر زمان دیگری جامعه بشری را تهدید می‌کند

                                                 اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛ جواد نگارستانی امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت 13 تیرماه سالروز مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام اظهار داشت‌: خطر گسترش بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان بیش از هر زمان دیگری جامعه بشری را تهدید می‌کند و می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را بر جای گذارد‌.

وی بیان داشت‌: در شرایط خاص منطقه که متاثر از جنگ‌های فرقه‌ای و تروریسم بین‌المللی، فقر، مهاجرت، سوءتغذیه و اختلالات روانی ناشی از آنهاست و از سوی دیگر تغییرات بوم‌شناختی ناشی از خشکسالی و بروز دگرگونی‌های اقلیمی و آب و هوایی، خطر گسترش بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان یا زئونوزها، بیش از هر زمان دیگری جامعه بشری را تهدید می‌کند.

نگارستانی افزود: از بین یک هزار و 709 عامل عفونی شناخته شده در انسان، تعداد 832 مورد یعنی حدود‌ 49 درصد آنها زئونوزها و از 156 عامل نوپدید 73 درصد مشترک بین انسان و دام بوده که از آن می‌توان به مرس، سارس و ‌… اشاره کرد.

وی از مهمترین بیماری‌های مشترکی که میان انسان و حیوان وجود دارد به تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو‌، تب مالت، سالک، هاری، مشمشه‌، سیاه زخم، آنفولانزا و سل اشاره کرد و گفت: این بیماری‌ها از راه‌های مختلف می‌توانند به انسان منتقل شوند.

نگارستانی به اهمیت نقش دامپزشکان در کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام پرداخت و تصریح کرد‌: با وجود اینکه دامپزشکان سربازان خط مقدم مبارزه با زئونوزها هستند و مخاطرات ناشی از آن همواره سلامت این مجموعه را تهدید می‌کند از محل اعتبارات نظام سلامت سهمی برای سازمان دامپزشکی به عنوان متولی اصلی مبارزه با بیماری‌های دامی در نظر گرفته نشده است.

وی گفت: گوشت دام تازه کشتار شده را باید به مدت 24 ساعت در دمای یخچال نگهداری و سپس مصرف شود و به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری تب مالت از مصرف شیر و پنیر و سایر فرآورده‌های لبنی غیر‌پاستوریزه خوداری شود.

نگارستانی بیان داشت: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری مهلک هاری از نزدیک شدن به سگ و گربه‌های ولگرد و یا خانگی واکسینه نشده ممانعت کرده و دستان  خود را بعد از تماس با پرنده و یا تمیز کردن قفس آن‌ با آب و صابون به خوبی بشویید‌.

انتهای پیام/منبع:فارس

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه