رفتن به بالا
  • Sunday - 17 July 2016 - 08:48
  • کد خبر : ۴۱۲۱۶
139501241406504537497514

لینک کوتاه:
در آغاز دور جدید مذاکرات یمن؛

سازمان ملل: زمان تصمیم‌گیری‌ سرنوشت‌ساز برای حل بحران یمن فرا رسیده است

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد درباره دور دوم مذاکرات صلح یمن در کویت، که عصر شنبه آغاز شد، گفت، زمان اتخاذ تصمیمات سرنوشت‌ساز برای حل بحران یمن فرا رسیده است.                                                   […]

به گزارش هزار نیوز ؛

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد درباره دور دوم مذاکرات صلح یمن در کویت، که عصر شنبه آغاز شد، گفت، زمان اتخاذ تصمیمات سرنوشت‌ساز برای حل بحران یمن فرا رسیده است.

                                                  اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نيوز؛ «اسماعیل ولد الشیخ احمد» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، روز شنبه اعلام کرد، دور بعدی مذاکرات صلح یمن در کویت «حساس» است و زمان برای اتخاذ تصمیم‌های سرنوشت‌ساز، که مستند بر مراجع سه‌گانه (بیانیه شورای امنیت، طرح ابتکاری خلیج‌فارس و نتایج نشست گفت‌وگوی ملی) باشد، فرا رسیده است.

مذاکرات بین هیات دولت مستعفی و فراری یمن (هیات ریاض) و هیات جنبش «انصارالله» و حزب «کنگره سراسری خلق» (هیات ملی صنعا) در 21 آوریل گذشته با نظارت سازمان ملل متحد آغاز شد. ولی این مذاکرات به دلیل اختلاف عمیق طرفین درخصوص موارد بسیاری تاکنون پیشرفتی نداشته است. همین امر باعث شد فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن مذاکرات را به مدت 2 هفته به حال تعلیق درآورد و عصر جمعه یعنی 15 جولای (25 تیر) را موعد ازسرگیری این مذاکرات اعلام کند ولی این مذاکرات با یک روز تاخیر، عصر شنبه از سرگرفته شد.

طبق گفته وزیر خارجه دولت مستعفی و فراری یمن، ‌گفت‌وگوها پس از آن از سرگرفته شد که هیات ریاض تضمین‌هایی از نماینده سازمان ملل دریافت کرد.

ولد الشیخ در سخنانی در نشست افتتاحیه دور دوم مذاکرات کویت، گفت: «زمان تصمیم‌گیری سرنوشت‌سازی، که ضامن مقاصد واقعی و مسئولیت‌های واقعی ملی شما در قبال یمنی‌ها خواهد بود،‌ فرا رسیده است.»

هیات دولت مستعفی یمن مشارکت در دور جدید مذاکرات را بر پایبندی انصارالله و حزب کنگره سراسری خلق به احترام به مراجع سه‌گانه مشروط کرده است.

نماینده سازمان ملل در سخنان عصر دیروز خود تصریح کرد «تصمیم‌های سرنوشت‌ساز به طور عمده بر قطعنامه‌های 2216 شورای امنیت و قطعنامه‌های مرتبط آن، طرح شورای همکاری خلیج‌فارس و مکانیزم اجرای آن و نیز نتایج نشست گفت‌وگوهای ملی متمرکز می‌شود.»

وی افزود «در کویت به مدت دو هفته دیگر گرد هم می‌آییم در طی این مدت بر تثبیت آتش‌بس و توقف کامل اقدامات خصمانه، فعال‌سازی کمیته آتش‌بس و هماهنگی و کمیته‌های محلی، و نیز تشکیل کمیته‌های نظامی تمرکز کنیم. کمیته‌های نظامی بر عقب‌نشینی (نیروهای انصارالله و حزب صالح از شهرهای تحت کنترل خود بر اساس قطعنامه شورای امنیت) و تحویل سلاح از این منطقه (در اشاره به صنعا) و باز کردن گذرگاه‌های امن برای ارسال کمک‌های انسانی نظارت خواهد کرد.»

الشیخ احمد متذکر شد «اولویت در حال حاضر تثبیت آتش‌بس، بهبود بخشیدن به اوضاع انسانی و توافق بر تدابیر امنیتی است و سپس بر موضوعات دیگر منتقل می‌شویم.»

انتهای پیام/منبع:تسنيم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه