رفتن به بالا
  • Wednesday - 20 July 2016 - 09:27
  • کد خبر : ۴۱۴۷۱
139407180927444566268484

لینک کوتاه:
خوشرو:

شفافیت، بی‌طرفی و استمرار مواضع باید سر لوحه کار شورای امنیت باشد

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت که جنبش عدم تعهد اعتقاد دارد که شفافیت؛ بی‌طرفی و استمرار مواضع باید سر لوحه کار شورای امنیت باشد.                                                    […]

به گزارش هزار نیوز ؛

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت که جنبش عدم تعهد اعتقاد دارد که شفافیت؛ بی‌طرفی و استمرار مواضع باید سر لوحه کار شورای امنیت باشد.

                                                   اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نيوز؛ غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در بحث عمومی شورای امنیت در پیرامون “روش‌های کاری شورای امنیت” به نمایندگی از جنبش عدم تعهد به سخنرانی پرداخت.

وی در این باره گفت: جنبش عدم تعهد اعتقاد دارد که شفافیت؛ بی‌طرفی و استمرار مواضع باید سر لوحه کار شورای امنیت باشد اما متاسفانه شاهد آن هستیم که این اصول در موارد بسیاری نقض شده است. شورای امنیت در بررسی موضوعات عموما رویکردی گزینشی داشته؛ بصورت غیر شفاف عمل می کند و به موضوعات فرعی بیش از حد می پردازد در حالی که به موضوعات مهمتر بی اعتناست.

خوشرو در ادامه سخنان خود توصیه های اعضای جنبش عدم تعهد برای بهبود روشهای کاری شورای امنیت تعدادی را بیان کرد و مهمترین آنها به شرح زیر برشمرد: اعضای جنبش عدم تعهد همواره با استفاده ابزاری از شورای امنیت برای پی جویی اهداف سیاسی مخالفت کرده است.

شورا باید در اجرای وظایف خود بر اساس منشور ملل متحد؛ بی طرفانه؛ غیر گزینشی اقدام کرده و بر اساس منشور در مقابل اقدامات خود بخصوص در مقابل مجمع عمومی پاسخگو باشد و در مورد کار خود بصورت مستمر به مجمع عمومی گزارش دهد.

شورای امنیت نباید در اموری که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی به شمار نمی آید؛ دخالت کند و صرفا در چارچوب اختیارات واگذار شده به ان در منشور ملل متحد عمل کند چرا که اینگونه دخالتها نقض آشکار ماده 24 منشور ملل متحد است.

در سالهای اخیر؛ شورای  امنیت در بسیاری از وضعیت ها سریعا به فصل هفت منشور ملل متحد و صدور مجوز استفاده از زور روی اورده است در حالیکه در برخی وضعیت های دیگر سکوت و انفعال در پیش گرفته است.

بر اساس منشور ملل متحد؛ توسل به فصل هفت منشور بایستی بعنوان آخرین راه حل در دستور کار شورا قرار گیرد و پیش از آن لازم است که از همه ظرفیت های فصول ششم و هشتم منشور در مورد حل و فصل مسالمت امیز اختلافات بین المللی و نیز امکانات سازمانهای منطقه ای استفاده شده باشد.

خوشرو در پایان با اشاره به آغاز روند انتخاب دبیر کل جدید سازمان در سال 2016 بر مواضع  جنبش عدم تعهد در این مورد و بویژه بر لزوم تقویت نقش محوری مجمع عمومی در انتخاب دبیر کل جدید تاکید کرد.

انتهای پیام/منبع:تسنيم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه