رفتن به بالا
  • Sunday - 10 July 2016 - 12:32
  • کد خبر : ۴۰۸۶۴
139504171305468658089244

لینک کوتاه:
وضعیت محصولات تراریخته در کشورهای اروپایی

ممنوعیت واردات «محصولات تراریخته» در کشور ایرلند/ اعمال قوانین سخت‌گیرانه کشت این محصولات توسط دولت ایرلند

با انجام آزمایشهای متعدد روی محصولات تراریخته توسط دانشمندان و کارشناسان کشور ایرلند، سال گذشته واردات و توزیع این محصولات به‌طور کامل در این کشور ممنوع شد، همچنین دولت ایرلند قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای کشت داخلی این محصولات اعمال کرد.                               […]

به گزارش هزار نیوز ؛

با انجام آزمایشهای متعدد روی محصولات تراریخته توسط دانشمندان و کارشناسان کشور ایرلند، سال گذشته واردات و توزیع این محصولات به‌طور کامل در این کشور ممنوع شد، همچنین دولت ایرلند قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای کشت داخلی این محصولات اعمال کرد.

                                                     اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

به گزارش هزار نیوز؛ در سال 2007 در کشور ایرلند مذاکراتی به عمل آمد تا این کشور تبدیل به یک منطقه کشت محصولات تراریخته شود اما وزیر بهداشت این کشور با تبدیل شدن این کشور به یک منطقه کشت محصولات تراریخته مخالفت کرد.

این مذاکرات بار دیگر در سال 2009 انجام گرفت و این بار دولت ایرلند با تبدیل این کشور به یک منطقه کشت محصولات تراریخته، موافقت کرد البته این موافقت مشروط بر بعضی مصوبات بود که یکی از این مصوبات اعمال برچسب تراریختگی به‌روی این محصولات بود.

دولت ایرلند آرم مخصوصی برای محصولات تراریخته طراحی کرد و طبق مصوبه کشور خود به‌روی تمامی محصولات تراریخته این آرم را اعمال می‌کرد؛ این اقدام کشور ایرلند همانند اقدام کشور آلمان برای محصولات تراریخته در سال 2008 بود.

کشور ایرلند برای اجرای مصوبات خود در حوزه محصولات تراریخته با مشکلات بسیاری مواجه شد از جمله این مشکلات وجود قشری از طرفداران محیط زیست بود که به آنها گروه سبز نیز گفته می‌شد؛ این گروه با اجرای مصوبات مرتبط با محصولات تراریخته به‌شدت مخالف بود اما سرانجام کشور ایرلند با اعمالی قوانینی برای این گروه‌های مردمی، توانست تا حدودی آنها را سرکوب و کشت محصولات تراریخته را عملی کند.

چند سال پس از اجرای این مصوبات، بر تعداد افراد گروه‌ سبز کشور ایرلند افزوده شد تا اینکه سرانجام در سال 2011 تعداد آنها بسیار زیاد شد و توانستند با مقاومتهای بسیار، مصوبات این کشور را تا حدودی لغو کنند؛ مقاومت این گروه سبز در کشور ایرلند موجب شد که مسئولان این کشور در سال 2012 آزمایشهایی روی محصولات تراریخته به عمل آورند تا بتوانند سلامت یا عدم سلامت آنها را به اطلاع مردم برسانند ضمن اینکه پیش از اعتراضات گروه سبز کشور ایرلند، در سال 1998 نیز برخی از معترضان به محصولات کشاورزی اعتراضاتی علیه برخی از مصوبات این کشور در حوزه کشاورزی به عمل آورده بودند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا هنوز سلامت هیچ یک از محصولات تراریخته را تأیید نکرده است لذا قانون ممنوعیت یا عدم ممنوعیت این محصولات را در اختیار کشورهای زیرمجموعه خود قرار داده است؛ کشور ایرلند با این تام‌الاختیاری مخالفت کرد چرا که این کشور معتقد است که اتحادیه پس از به نظر قطعی رسیدن درباره این محصولات، باید قانون مشخصی برای آنها اعمال کند.

با انجام آزمایشهای متعدد روی این محصولات توسط دانشمندان و کارشناسان کشور ایرلند، سال گذشته واردات و توزیع این محصولات به‌طور کامل در این کشور ممنوع شد، همچنین دولت ایرلند قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای کشت داخلی این محصولات اعمال کرد.

با وجود این، هنوز برخی از مناطق این کشور که البته تعداد آنها زیاد نیست زیر نظر کارشناسان و مسئولان این دولت با قوانین بسیار سخت‌گیرانه مطابق شکل زیر در حال کشت محصولات تراریخته هستند.

جالب اینکه رهبر کاتولیکهای جهان در سال گذشته درباره محصولات تراریخته گفته بود: نمی‌توان از مشکلات عدیده تولید محصولات تراریخته چشم‌پوشی کرد؛ توسعه این‌گونه محصولات، شبکه گسترده اکوسیستم را مختل کرده، تنوع تولید را کاهش داده و در زمان حال و آینده به اقتصاد مناطق مورد کشت آسیب می‌رساند؛ بدون‌ شک مسئله توسعه کشتهای تراریخته در دنیا نیازمند توجه فوری است و برای پایان دادن به این مشکل باید مباحث علمی و اجتماعی آن را لحاظ کرد.

انتهای پیام/منبع:تسنیم

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه