رفتن به بالا
  • Saturday - 9 July 2016 - 12:05
  • کد خبر : ۴۰۷۲۴
IMG12432237

لینک کوتاه:
شیخی کارشناس مسائل اقتصادی:

مناطق آزاد دروازه واردات شده‌اند/ ایجاد ۱۹ منطقه جدید خیانت به اقتصاد کشور است

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: هیچ نتیجه­‌ای به لحاظ عملی از مناطق آزاد در دو سه دهه گذشته ندیده­‌ایم. مناطق آزاد دروازه­‌ای برای واردات کالاهای مصرفی شده‌­اند و می­‌خواهد تولید را تمام عیار زمین بزند. به گزارش هزار نیوز ؛ دکتر عبدالمجید شیخی در گفت­‌وگویی در خصوص عملکرد مناطق آزاد گفت: هیچ نتیجه­‌ای به لحاظ عملی از […]

به گزارش هزار نیوز ؛

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: هیچ نتیجه­‌ای به لحاظ عملی از مناطق آزاد در دو سه دهه گذشته ندیده­‌ایم. مناطق آزاد دروازه­‌ای برای واردات کالاهای مصرفی شده‌­اند و می­‌خواهد تولید را تمام عیار زمین بزند.

به گزارش هزار نیوز ؛ دکتر عبدالمجید شیخی در گفت­‌وگویی در خصوص عملکرد مناطق آزاد گفت: هیچ نتیجه­‌ای به لحاظ عملی از مناطق آزاد در دو سه دهه گذشته ندیده­‌ایم. مناطق آزاد دروازه­‌ای برای واردات کالاهای مصرفی شده‌­اند. این مناطق زمینه­‌ای برای دلال بازی و کار بازرگانی غیرضروری و سوداگری ایجاد کرده‌اند. مناطق آزاد بخش مجازی اقتصاد را به شدت بزرگ کرده و می­‌خواهد تولید را تمام عیار زمین بزند.

 

وی در خصوص اصرار دولت بر گسترش مناطق آزاد و فرستادن لوایح متعدد به مجلس، افزود: به مجلسی­‌ها که می­‌خواهند درباره این لایحه نظر بدهند، می‌خواهم از رئیس مناطق آزاد دعوت کنید و بپرسید چند درصد از کالاهای صادراتی (صادرات از طریق مناطق آزاد) تولید خود مناطق آزاد است؟ مسلماً زیر % 10 خواهد بود. چون آنجا تولیدی صورت نمی‌­گیرد. در این مناطق عمدتاً سودجویان، پاتوق دفاتر دلال‌­بازی ایجاد کرده‌­اند.

 

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: از مسئولان مناطق آزاد بخواهند گزارش بدهند که این مناطق وضع زندگی چند خانواده محروم را بهتر کرده؟ گزارش بدهند چه محدودیتی برای واردات بی‌­رویه در مقایسه با مناطق غیرآزاد قائلند؟ فلسفه تشکیل مناطق آزاد شکل‌­گیری یک بندر تجاری ویژه است. شما در مدت مدیریت خودتان چند درصد توانستید برای بنادر آزاد منطقه رقابت ایجاد کنید؟ چه امتیازی ایجاد کردید که شما هم رقیبی در منطقه شوید؟

 

شیخی اظهار داشت: ایجاد 19 قطب منطقه آزاد یک نوع خیانت به اقتصاد و تولید داخلی است. بهتر نیست به جای آن، قطب­‌ها و خوشه­‌های صنعتی که در خدمت بخش کشاورزی هستند، با محوریت توسعه روستایی انجام بدهند؟ بهتر نیست با تکمیل زنجیره نیاز انسانی، طرح­‌های اشاعه و تولید مسکن را در مناطق روستایی انجام دهند تا حاشیه­‌نشینی و بیکاری از بین برود. مهاجرت معکوس رخ بدهد. تولید افزایش ­یابد. یک سری امتیازات ویژه به این مناطق بدهند. مالیات را تخفیف بدهند. عوارضشان را کم کنند. آبونمان نگیرند. خدمات فنی بدهند و امتیازاتی از این دست تا در راستای تشویق برای افزایش تولید باشد.

 

وی در خصوص تحقق اهداف تشکیل مناطق آزاد در زمینه اشتغال و تولید، گفت: وقتی تولیدی ندارند، اشتغالی هم نیست. کسانی که در آن مناطق دکان باز کرده­‌اند، عمدتاً افرادی از مناطق بالا شهر و شهرهای پرجمعیت‌اند. کار آن­ها تجارت و دلالی است. اگر صنایعی هم شکل گرفته صنایع بنیادی مثل تولید فولاد است. هیچ تولیدی در خصوص کالاهی مصرفی مثل کالاهای خانگی یا قطعات خودرو شکل نگرفته. به طور مثال کارخانه تولید و مونتاژ موبایل، مجبور به تعدیل نیرو شده است. نه می­‌تواند صادر کند و نه حتی حمایت می­‌شود تا در داخل، تولیدات خود را بفروشد!

 

این کارشناس اقتصادی درباره قاچاق کالا از مناطق آزاد، افزود: اسمش منطقه آزاد است ولی حتی شده چمدانی کالای قاچاق را وارد می­‌کنند. ساده­‌ترین راه قاچاق همین است. تولید دارد از صحنه روزگار محو می­‌شود. کارخانه­‌ها تعطیل می‌شوند. همگی اثرات همین قاچاق است.

 

وی در پایان واردات خودروهای لوکس با مزایایی از قبیل عدم پرداخت هزینه­‌های گمرکی در مناطق آزاد را بهانه­‌ای برای کمک به ایجاد اشتغال کشورهای خارجی و گریز از هزینه­‌های گمرکی دانست و بیان کرد: چرا خودروی داخلی را در مناطق آزاد با حذف هزینه­‌های دولتی نمی­‌فروشند؟ تولید داخلی رونق می­‌گیرد و خودروساز مکلف به افزایش کیفیت کالا می­‌شود. خیانت بار اینکه مجوز واردات خودروهای لوکس و گران قیمت مثل پورشه و خودروهای آمریکایی را هم داده‌­اند. چه لزومی به فروش این خودروها در مناطق آزاد است؟ باید وزیر صنعت در این خصوص استیضاح شود.

 

انتهای متن/منبع:خبرگزاری دانشجو

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه