رفتن به بالا
  • Saturday - 23 July 2016 - 11:29
  • کد خبر : ۴۱۵۵۹
photo_2016-06-19_11-03-18

لینک کوتاه:
پیگیری/واکنش دادستان بردسیر به شیوع رقص و آوازهای شبانه؛

پلیس اطلاعات مامور بررسی موضوع باغ های شبانه می شود/ عقد و نكاح را در اماكن مقدسه برگزار کنید

دادستان بردسیر در گفتگوی تفصیلی با هزار نیوز گفت: پليس اطلاعات را مامور بررسی باغ های شبانه ميكنيم ؛ كه اگر چنانچه صاحبين املاك و باغ ها را ولو که قصدي هم نداشته باشند كه مجلس لهو لعب برگزار شود ؛ با اين حال ما آنها را مسئول ميدانيم و با آنها برخورد ميكنيم.   […]

به گزارش هزار نیوز ؛

دادستان بردسیر در گفتگوی تفصیلی با هزار نیوز گفت: پليس اطلاعات را مامور بررسی باغ های شبانه ميكنيم ؛ كه اگر چنانچه صاحبين املاك و باغ ها را ولو که قصدي هم نداشته باشند كه مجلس لهو لعب برگزار شود ؛ با اين حال ما آنها را مسئول ميدانيم و با آنها برخورد ميكنيم.

  اخبار هزار نیوز  را از « کانال هزار توی خبر »دنبال کنید

محمد امین نخعی دادستان شهرستان بردسیر در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار هزار نیوز ؛ در رابطه با شیوع ابتذال در برخی عروسی ها در شهرستان بردسیر گفت: اين موضوع در واقع پيش درآمد هاي زيادي دارد و علت های زيادي نیز وجود دارد ؛ كه چرا در جامعه اسلامي ما سنت هاي اسلامي و سنتهاي اصيل همانند ازدواج كه پيامبر گرامي اسلام سنت ازدواج يك سنت اسلامي بلكه الهي عنوان کرده اند و موجب امتداد نسل بشري است  ؛ با حرام قاطی شده است.

عدم آگاهی ؛ اباهی گری  و مسامحه گری از دلایل ترکیب حرام و حلال در عروسی ها است

وی به بیان دلیل اینکه چرا اين سنت اسلامي و الهي و اين سنت حسنه و اين حلال خدا با حرام مخلوط شده است ؛ گفت: یکی از این دلایل را باید در عدم آگاهي مردم بدانيم ؛ يعني واقعا آگاهي ندارند ، كه اگر فاميل هم هستند ، محرم كه نيستند ؛ محارم در اسلام تعريف شده اند.

دادستان بردسیر ادامه داد : اگر عده ايي به اين اعتقاد كه چون قوم و خويش هستند؛ اين اختلاط و بي حجابي خانمها و احيانا  برقراري مجالس لهو لعب به بهانه عروسي را برپا می کنند ؛ اين ميشود حرام ، يعني مراسم جشن ازدواج یک حلال پسندیده ی الهی منتهي ميشود به يك حرام.

نخعی با تاکید بر عدم انجام فعل حرام ؛ بیان داشت : اگر زن و مرد با هم بنشينند ، موسيقي مبتذل پخش شود و احيانا همزمان با پخش موسيقي مبتذل خدايي ناكرده يك پايكوبي و رقصي هم داشته باشند ؛ این موارد در شرع  به گفته ی فقها حرام است.

دادستان شهرستان بردسیر با اشاره سخنان به فقهاي در رابطه با شنیدن موسیقی مبتذل گفت: مرحوم شهيد اول شهيد ثاني صاحب لعمه و ساير فقهاي عظام بلاتفاق گوش كردن به موسيقي هاي مبتذل را حرام می دانند ؛ حتي مرحوم شيخ انصاري خريد و فروش آلات موسيقي را مثل فروش و خريد سنتور حرام ميداند ؛ چرا که اينها الاتي هستند كه موسيقي هاي مطرب بوسيله آنان توليد ميشود پس اين حرام شرعي است.

وی با تاکید بر اینکه وقتي چيزي حرام شد ؛ در هر شرابطی حرام است ؛ بیان کرد: يعني اگر چند تا خواهر و برادر هم جمع شوند شب عقد برادر يا خواهرشان در يك مكاني موسيقي مطرب بگزارند و همينطور رفتار نامناسب شرعي مثل پايكوبي داشته باشند هرچند باهم خواهر و برادر باشند اين حرام است.

اباهي گري در بدنه جامعه به تقليد از بيگانگان دامن زده ميشود

محمد امین نخعی دومین دلیل ایجاد این مشکلات در شهرستان بردسیر را اباهی گری نام برد و گفت:  یك بخش دیگر در این موارد بر مي گردد به اباهي گري ؛ يعني اینکه ميداند امام اهل مسامحه است ؛ عمل نميكند ، ميگويد حالا شب عروسي است اشكال ندارد  يك شب طوري نميشود ؛ ميگویند امشب چون شب عروسي است ؛  يك خلاف اینچنینی رخ دادن  به جايي بر نمي خورد و لذا ميگويد يك شب چيزي نميشود ؛ برادر من امشب عروسيش است ما بايد سنگ تمام بگذاريم  ؛ سنگ تمامي كه ميخواهد بگذارد همانا  ارتكاب فعل حرام است.

وی در تبعیین اباهی گری تشریح کرد: اباهي گري در بخش بدنه جامعه بخصوص جامعه به تقليد از بيگانه ما دامن زده ميشود ، ببينيد فرهنگ اسلامي با فرهنگ مسيحيت تفاوت هایی دارد ؛ البته از فرهنگ مسيحيت چيزي جز نام نمانده ؛ يعني همان مسيحيت اصيل هم تحريف شده است ؛و به همان مذهب انحراف شده هم عمل نميكنند.

حاکمیت فکری ای در عروسی ها ایجاد شده است

دادستان شهرستان بردسیر افزود: متاسفانه فرهنگ تحریف شده ی مسیحیت از طریق ماهواره ها و با پخش فیلم و تصاویر مبتذل و موسیقی های مبتذل در حال انتقال و تاثیر گذاری است.

نخعی با اشاره به وجود یک حاکمیت فکری در عروسی ها ؛ گفت: حاكميت فكري ای در عروسی ها ایجاد شده مبني بر اينكه اگر ما در شب عرسي نوار موسيقي نگزاريم ؛ رقص و پايكوبي نداشته باشيم يا خدايي ناكرده مشروبي توزيع و مصرف نشود و در پایان عروسی در خيابان ها مانور داده نشود و بوق زده نشود  ؛ این عروسي نيست.

دادستان شهرستان بردسیر با تاکید بر اینکه برای برگزاری عروسی ها باید به دستورات اسلام رجوع کنیم ؛ تصریح کرد: قرآن كريم در سوره احزاب که خطاب به زنان پيغمبر است ؛ می فرماید ؛ مثل آن زنهايي نباشيد كه با عشوه صحبت ميكنند ، به گونه ای سخن می گویند و صدا از آنان بلند می شود كه نامحرم  از اين صدا بهره برداري ميكند و به طمع ميوفتد؛ اما اين خطاب عام است يعني همه ي مسلمانان بدانند.

وی ادامه داد: وقتي كه قرآن كلام خداوند در رابطه با صدای زنان پیامبر سخن می گوید ، یعنی بر روی صدا حساس است؛ دیگر قضيه موي زن ؛ لباس زن ؛ اندام زن كه اگر در محضر ديد نامحرم قرار بگيرند معلوم است.

نخعی تاکید کرد:  يك زن مسلمان يك زن شيعه که در يك مراسم می گوید اگر موي رنگي من و صورت آرايش كرده من را كسي ديد اتفاقي رخ نمی دهد ؛  مراجعه كند به آيه ی قرآن ؛ در سنت و روايت ما اختلاط نامحرم را جايز ندانسته است ، مثلا يك حكم فقهي ميگوید اگر دو نامحرم در يك مكان بخواهند نماز واجبشان را بخوانند ؛ خواندن اين نماز مكروه است ؛ يعني بهتر است كه اين دو نامحرم اينجا نماز نخوانند چون يك زن نامحرم با يك مرد نامحرم در يك مكان  باشند احتمال وسوسه شيطان بالا می رود پس  كم شرعيه ميگوید آنجا را باید ترك کنند.

گفتن اینکه يك شب  هزار شب نيست ؛ مبدا و شروع انحراف جامعه است

دادستان شهرستان بردسیر دلیل سوم این رخدادها را مسامحه گری و سهل انگاری در دین نام برد و گفت: عده ای در این مراسمات می گویند حجابمان را حفظ میکنیم و اگر هم نشد طوری نیست ؛ يك شب  هزار شب نيست ؛  همينجا مبدا و شروع انحراف جامعه است ، همين  راه می تواند سرآغازي براي يك اتفاق بزرگتر باشد ؛  در اینجا منشاء یک انحراف می شود خانمی که خود را در معرض دید نامحرم قرار داده است.

نخعی به پایکوبی ها در پایان عروسی در باغ ها اشاره کرد و گفت: يك مجموعه ايي از يك طايفه  آمدند و بعد از تالار جایی ، باغی و يا هرمكان ديگري بروند ؛ ماجرا از اينجا شروع ميشود و به جاهايي هم كه خودشان  فكرش را هم نخواهند کرد ختم ميشود.

وی افزود : از لحاظ شرعي چنانچه شخصي موجبات گناه و معصيت را فراهم کند هم در  قرآن و هم در روايات چون زمينه و بستر را فراهم كرده در گناه های صورت گرفته شريك است ؛ در قانون نیز ما به اين رفتار ميگوييم معاونت چون تسهيا وقوع گناه را انجام داده است ؛ در عروسی ها هم قطعا مديرجلسه و برنامه داماد و خانواده داماد و همينطور عروس و خانواده آنها هستند؛ اگر آنها بگويند كه ماراضي نيستيم و نميخواهيم كه موسيقي مبتذل پخش كنيم  نميخواهيم  عروسي با پايكوبي باشد؛ كسي نمی تواند در مراسم آنان موسیقی پخش کند.

دادستان بردسیر ادامه داد : اگر خانواده های عروس و داماد گروه اركست دعوت نكنند و موسيقي مبتذل پخش نكنند ، خب اتفاقي نميوفتد.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل مستجاب نشدن دعاها ، همین گنهاهان است ؛ بیان داشت : مثلا ما عروسي را در شب ولادت حضرت زهرا(س)  برگزار می کنیم ؛ در همان عروسي كه شب ولادت است بي حجابي بيداد ميكند ، رقص و پايكوبي الي ماشالله ، صدا و مزاحمت براي مردم ايجاد ميشود ؛  اين هم از نظر قانوني مشكل دارد و هم از نظر شرعي دارای اشکال است.

گناه در عروسی باعث زمینه ساز رخ دادن اعمال منافی عفت است

نخعی افزود : همین اتفاقات بستری را برای رخ دادن اعمال منافی عفت ایجاد می کند ؛  افرادی در این مراسمات با یکدیگر آشنا می شوند و افرادی که جرات پیدا می کنند بر زن وارد شوند  ؛ اگر بخواهند پیشنهادی بی شرمانه ای بدهند باید جاهایی جاهايي چراغ سبزهايي از نامحرم ديده باشند و در جاهايي خودنمايي و تبرج ديده باشند.

وی ادامه داد: قرآن کریم می فرمانید ؛ زنان پيغمبر مانند زنان جاهليت خودنمايي و تبرج نكنيد ، زنان جاهليت يك روسري ميپوشدند تازه گوش هايشان نهايت ديده ميشد  و يك مقدار از گردنشان مشخص بود ؛این را قران ميگويد تبرج ، حالا ديگه واي به حال اينكه خانمي لباسش  كوتاه باشد ، موهايش بيشتر ديده شود  و با آرايش كذايي در مجامع حاضر باشد.

دادستان شهرستان بردسیر تصریح کرد: پس به اين نتيجه ميرسيم كه خانواده های  داماد و عروس بايد برنامه ريزي كنند؛  والا در رابطه با اتفاقات رخ داده مسئولند.

ازدواج و اجراي صيغه عقد و نكاح در اماكن مقدسه مثل خانه خدا برگزار کنید/این کار تاثیر گذار است

نخعی با اشاره به احکام مستحب و واجب در اسلام گفت: یکسری اعمال در اسلام مستحب است ، و انجام این کارها باعث زینت بخشیدن به اعمال واجب میشوند ؛ همين مسئله را شما بياييد در ازدواج قرار بدهيد يعني آن چيزايي كه مستحب است ؛ یعنی ازدواج و اجراي صيغه عقد و نكاح در اماكن مقدسه مثل خانه خدا ؛ چه چیز از اين بهتر می تواند باشد و قطعا اين تاثير دارد ؛ يعني آثار وضعي دارد اين ازدواج موفق ميشود.

وی افزود: این اتفاقات بركت ازدواج است و خداوند ميگويد حالا كه تو به فكر اين هستي كه لحظه وصل به ياد من باشي  من هم  در اين زندگي بركت ميدهم و توفيق ميدهم ؛ نسلي كه از اين زندگي برميخيزد يك نسل  فرهيخته و شايسته ميشود ؛  اينها آثار مثبتی دارد  و حالا كه نميتوانيم كنار كعبه باشيم ؛ ميتوانيم برويم به نزديكترين اماكن مقدس محل زندگي خودمان ، ما در تاريخ مستندات و شواهد تجربه شده زيادي داريم كه اماكن متبركه و مقدس تاثير گذارهستند.

نخعی بیان داشت ؛ حتي كسي كه صيغه عقد را جاري ميكنند نیز تاثير گزار است ؛ كساني كه روح بلندي دارند ، در زمان مرحوم آيت الله بهجت ميرفتند وقت ميگرفتند و عروسي خودشان را تنظيم ميكردند با وقت اقا .

دادستان بردسیر با تاکید بر اینکه خانواده هاي ما بايد اين فرهنگ را نهادينه بكنند ؛ تصریح کرد : خانواده ها باید از کسانی که شاگرد مكتب علي بن ابيطالب هست برای جاری کردن خطبه ی عقد دعوت کنند ؛  آن وقت تاثير ميگزارد  اگر اين فرهنگ نهادينه بشود  ؛ در آینده با خانواده هایی مواجه خواهیم بود که با آن انفاس قدسيه در واقع مرتبط شدند و نسل آينده سازي ميشوند براي نظام اسلامي.

پليس اطلاعات را مامور بررسی موضوع باغهای شبانه ميكنيم و با صاحبان این باغهای برخورد قضایی می شود

محمد امین نخعی در رابطه با بحث قانونی و قضایی رخ دادهای غیر اخلاقی در عروسی ها نیز گفت : هر فعل حرامي كه در جامعه توسط اشخاصي ارتكاب يافته ميشود؛  شخصي مرتكب شده طبق ماده 638 قانون مجازات اسلامي  براي آن مجازات تعيين شده است ؛ يعني  قاضي ميتواند كسي كه فعل حرامي مرتكب شده است را تعذير کند.

وی ادامه داد: دو بحث در این موضوع وجود دارد ، بحث اول اين است كه چقدر مجازات دارد ؛ و بحث دوم اين است كه فعل حرام چيست اصلا فعل حرام يعني چه؟

نخعی در بیان تعریف فعل حرام گفت:  فعل حرام هر فعلي یا هركاري كه شرعا جايز نباشد ؛  مثلا روزه خواري . يا اينكه خانمي در جامعه حجاب خودش را حفظ نكند.

وی افزود: اگر در مراسمان عروسی فعل حرام انجام بدهند قانون در ماده 638 گفته است هركس علنا در انزار  و اماكن عمومي ومعابر عمومي  تظاهر  به عمل حرامي نمايد مرتكب است و علاوه برحبس كه از 10روز تا دو ماه 74 ضربه شلاق هم ميتواند محكوم بشود ؛ حتي گفته است در صورتي كه نفس آن عمل حرام نباشد ؛ مثل همين عروسي نفسش حرام نيست ؛ ولي اگر عفت عمومي را جريحه دار بكند  10 تا دوماه يا 74 ضربه شلاق محكوم ميشود.

دادستان شهرستان بردسیر در رابطه با جریحه دار شدن عفت عمومی نیز گفت : وقتي كه مردم بفهمند در فلان خانه ؛ در فلان مكان و در فلان باغ شب گذشته عده ايي بدون اعتنا به مسئله محرم و نامحرم بصورت مختلط  بدون  رعايت حجاب  اسلامي يا با حجاب كم با هم اختلاط كردن و گفتن و خنديدن و زدن و رقصيدن اين عفت عمومي جريحه دار ميشود؛  ما هم با كسي كه اين اماكن را در اختيار اشخاص قرار ميدهند برخورد قضايي ميكنيم.

وی خاطر نشان کرد:  پليس اطلاعات را مامور بررسی این موضوع ميكنيم ؛ كه اگر چنانچه صاحبين املاك و باغ ها را ولو  که قصدي هم نداشته باشند كه مجلس لهو لعب برگزار شود ؛ با اين حال ما آنها را مسئول ميدانيم و با آنها برخورد ميكنيم.

در این رابطه بخوانید: فاجعه ای برای بردسیر؛ شیوع رقص و آوازهای شبانه و مختلط در عروس ها

انتهای متن/ه

 

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه