رفتن به بالا
  • Monday - 18 July 2016 - 11:58
  • کد خبر : ۴۱۳۹۵
IMG10561054

لینک کوتاه:
دوباره روحانی، دوباره رکود؛

چرا مردم به حرف آقای رئیس جمهور گوش نمی‌کنند؟

ناقض روحانی درباره رکود از دو حال خارج نیست. یا اینکه کشور سال ۹۳ از رکود خارج نشده بود و ادعای آقای رئیس جمهور خلاف واقع بود یا اینکه امسال دوباره و در شرایط «پسابرجام» به رکود بازگشته‌ایم. به گزارش هزار نیوز ؛ مردم کرمانشاه آنقدر شعار دادند که روحانی مجبور شد بگوید «چرا گوش نمی‌کنید؟» […]

به گزارش هزار نیوز ؛

ناقض روحانی درباره رکود از دو حال خارج نیست. یا اینکه کشور سال ۹۳ از رکود خارج نشده بود و ادعای آقای رئیس جمهور خلاف واقع بود یا اینکه امسال دوباره و در شرایط «پسابرجام» به رکود بازگشته‌ایم.

به گزارش هزار نیوز ؛ مردم کرمانشاه آنقدر شعار دادند که روحانی مجبور شد بگوید «چرا گوش نمی‌کنید؟» البته خودش بهتر از همه می‌دانست. او به عنوان رئیس جمهور این کشور باید بداند وقتی جوانان بیکار اخبار حقوق‌های میلیونی را می‌شنوند، دیگر به این راحتی‌ها «گوش نمی‌کنند!» روحانی در جمع مردم کرمانشاه که منتظر شنیدن خبری برای بهبود وضعیت اقتصادشان بودند، از رکود حرف زد. رکودی که بارها اعلام کرده بود از آن عبور کرده است. چرا روحانی در موضوعات اقتصادی تناقض‌گویی می‌کند؟ ماجرای عبور از رکود چه بود؟ چرا مردم دیگر به حرف‌های آقای رئیس جمهور گوش نمی‌کنند؟

عبور از رکود، مسئله این است!

«ما به شما قول داده بودیم که بر رکود غالب خواهیم شد، ما طرح لازم برای عبور از رکود را آماده کرده‌ایم؛ بخشی از آن را که نیاز به قانون داشت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده‌ایم، اما امروز در کنار حرم علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) به ملت ایران اعلام می‌کنم ما خوشبختانه از رکود عبور کردیم.» روحانی زمانی که دولتش یکساله شده بود گفت و البته بارها هم آن را تکرار کرد. ادعایی که دیروز در کرمانشاه خودش آن را تکذیب کرد.

تناقض در گفتار روحانی درباره رکود از دو حال خارج نیست. یا اینکه کشور سال 93 از رکود خارج نشده بود و ادعای آقای رئیس جمهور خلاف واقع بود یا اینکه امسال دوباره و در شرایط «پسابرجام» که قرار بود همه مشکلات از جمله آب خوردن حل شود به رکود بازگشته‌ایم.

از ابتدای مطرح شدن موضوع «عبور از رکود» بسیاری از کارشناسان اقتصادی این ادعا را بی اساس و آدرس غلط می‌دانستند. دکتر علیرضا دلداده جاوید عضو انجمن اقتصاددانان ایران چند روز پس از سخنرانی روحانی در مشهد با انتقاد از این اظهارات گفت: «وقتی رئیس جمهور می‌گوید ما از رکود عبور کردیم ولی آمار مشخصی از عبور از این رکود را هیچ جا بیان نمی‌کند، نمی‌توان با قاطعیت گفت ما از رکود عبور کرده‌ایم.» دولتی‌ها اما بر ادعای خود پایدار بودند. یک ماه پس سخنرانی مشهد، روحانی در جمع نمایندگان مجلس گفت: «امروز با اطمینان می‌توان گفت که از رکود خارج شده‌ایم و هیچ تردیدی در این باره وجود ندارد.»

ماجرای نامه نگاری 4 وزیر در شهریور 94 برگ تأییدی بود بر ادعاهای منتقدان اقتصادی دولت. بالاگرفتن بحث رکود و آمارهای غیر قابل انکار روحانی را بر آن داشت تا مهر 94 بگوید: «از رکود خارج شدیم اما ممکن است دوباره برگردیم» روحانی زمانی این هشدار را داد که دولتش را برای اجرایی شدن برجام آماده می‌کرد. روحانی گمان می‌کرد با اجرای برجام آنقدر وضعیت خوب می‌شود که می‌تواند به راحتی از این پیچ عبور کند.

با این حال روحانی در ابتدای سال 95 هم همچنان بر عبور از رکود تأکید داشت. ادعایی که باز هم مخالفت بسیاری از منتقدان را در پیش داشت. محمدرضا باهنر در واکنش به این سخنان گفت: «بعضا دولتی‌ها می‌گویند که ما از رکود عبور کرده‌ایم و ما خواهش‌مان این است که اگر دولت از رکود عبور کرده مردم را هم عبور دهد چراکه رکود بسیار سنگین است.»

قمار سیاسی، در سفر تاریخی!

سفر به کرمانشاه از ابتدا برای دولت حاشیه‌ساز بود. جدای از مشکلات خاص این استان، موقعیت زمانی سفر آقای رئیس جمهور بر حساسیت‌های این سفر افزود. سفری در 6 ماهگی اجرای برجام و پس از توفان رسوایی فیش‌های حقوقی. این سفر نوعی قمار برای رو شدن محبوبیت واقعی روحانی بود. از یک سو مهم‌ترین عملکرد دولت یازدهم، یعنی برجام به مرحله قضاوت مردمی رسیده و از سوی دیگر فعالان سیاسی و رسانه‌ها علاقه‌مندند تا بدانند ماجرای فیش‌ها چه تأثیری بر محبوبیت آقای رئیس جمهور گذاشته است.

عکس و فیلم‌های منتشر شده از رسانه‌های محلی به خوبی نشان می‌دهد استقبال کرمانشاهی‌ها از رئیس جمهور نسبت به سفرهای قبلی به استان‌های دیگر بسیار کم رمق بوده است. ماجرا اما به همین جا هم ختم نشد و همان جمعیت اندک حاضر در ورزشگاه هم آنقدر شعار دادند تا آقای رئیس جمهور عصبانی شد! از سوی دیگر بسیاری از دست نوشته‌ها و پلاکاردها مردم در این سفر به مطالبات‌شان از دولت اختصاص داشت تا شعارهای حمایتی.

رئیس جمهوری که دیگر محبوب نیست!

یک ماه پیش بود که صادق زیباکلام در مناظره با عبدالرضا داوری در روزنامه آرمان گفت: «اگر روحانی نتواند گام‌های مثبت درعرصه اقتصاد بردارد به این معنا که اگر همچنان هشت میلیون بیکار باقی بماند و رکود کاهش نیابد و مفاسد اقتصادی باقی بماند، آن‌گاه شانس احمدی‌نژاد و اصولگرایان بیشتر خواهد بود.» این هشدار سیاسی با بالا گرفتن بحث فیش‌های حقوقی و حالا هم سفر کرمانشاه برای روحانی جدی و جدی‌تر می‌شود.

برخی از هم‌قطاران آقای رئیس جمهور ناتوانی تیم رسانه‌ای دولت در جنگ روانی با منتقدان را عامل این افت شدید محبوبیت می‌دانند اما بسیاری از کارشناسان نارسایی‌های اقتصادی را دلیل افت محبوبیت روحانی می‌دانند. حمیدرضا ترقی فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: «به نسبت سال گذشته درصد زیادی از محبوبیت آقای روحانی به خاطر عدم تاثیر برجام در حل مشکلات مردم کاسته شده است.»

با توجه به این شرایط قابل پیش‌بینی است حامیان روحانی به زودی پروژه‌های سیاسی-تبلیغاتی‌شان برای انتخابات 96 را کلید بزنند. آیا این بار هم کلید و گازنبر روحانی را نجات خواهد داد؟

انتهای متن/منبع:خبرگزاری دانشجو

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه