رفتن به بالا
  • Sunday - 21 August 2016 - 10:18
  • کد خبر : ۴۱۹۹۱
139312181421304124889624

لینک کوتاه:
رئیس کل دادگستری استان کرمان:

استان کرمان در زمینه اجرای احکام کیفری وضعیت خوبی دارد

رئیس کل دادگستری کرمان با اشاره به اینکه استان رتبه ۲۱ کشور را در اتهامات وارده به دادسرا نسبت به نرخ جمعیت دارد، گفت: این استان در زمینه اجرای احکام کیفری وضعیت خوبی دارد. به گزارش هزار نیوز ؛  یدالله موحد در نشست هم‌اندیشی معاونین و رابطین پیشگیری از وقوع جرم حوزه‌های قضایی استان کرمان اظهار داشت: […]

به گزارش هزار نیوز ؛

رئیس کل دادگستری کرمان با اشاره به اینکه استان رتبه ۲۱ کشور را در اتهامات وارده به دادسرا نسبت به نرخ جمعیت دارد، گفت: این استان در زمینه اجرای احکام کیفری وضعیت خوبی دارد.

به گزارش هزار نیوز ؛  یدالله موحد در نشست هم‌اندیشی معاونین و رابطین پیشگیری از وقوع جرم حوزه‌های قضایی استان کرمان اظهار داشت: امروز جامعه جهانی با پدیده رشد افسار گسیخته جرائم مواجه است و با رشد صنعت و تکنولوژی نه تنها جرایم کم نشده بلکه نرخ بزهکاری در جهان رو به افزایش و رشد آن چشم‌گیرتر شده است.

وی با بیان اینکه جرایم تنها عناوین و شیوه ارتکابشان تغییر کرده است افزود: این مشکلی است که بشریت با آن دست به گریبان است و سرمایه‌گذاری، تلاش برنامه‌ها و اقدامات پیشگیری از وقوقع جرم در سطح بین‌المللی باز خورد مناسبی را به همراه نداشته و همچنان نرخ بزهکاری افزایش پیدا کرده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: کشور ما نیز از این قضیه مستثنی نبوده و در سنوات گذشته ما نیز با رشد جرائم مواجه بوده‌ایم  و متاسفانه باوجود همه برنامه و تلاش‌ها نتوانسته‌ایم شاهد کاهش جرم در سطح ملی باشیم.

وی با طرح این سئوال مبنی براینکه برای مقابله یا کاهش این اقدامات باید چه اقداماتی را انجام داد، تصریح کرد: مجموعه اتهامات وارده به دادسراهای سطح کشور در سال 91 تعداد 4 میلیون و 211 هزار و 930 مورد به تعداد 5 میلیون و 743 هزار و 222 فقره در سال 94 رسیده است.

این مسئول با اشاره به کاهش ورودی اجرای احکام کیفری در سال 93 نسبت به 94 گفت: در زمینه اجرای احکام کیفری وضعیت خوبی داریم.

موحد با تاکید براینکه نرخ واقعی جرائم با آمار جرائم کیفری برابر نیست گفت: از کل پرونده‌های اتهامی سال گذشته که در سیستم قضایی ثبت شدند 23 درصد آن وارد اجرای احکام شدند و این آمار از سال 91 با 31 درصد تا سال 94 کاهش یافته و ما باوجود افزایش ورودی کاهش ورودی به اجرای احکام روبه‌رو هستیم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: 33 درصد از احکام صادر شده در کشور جزای نقدی، 24 درصد حبس، 16 درصد دیه و ارش، 15 در صد شلاق و مابقی مربوط به سایر احکام است.

وی گفت: 12 درصد از کل پرونده‌ها در کل کشور، مربوط به سرقت است، 9 و چهار دهم درصد ضرب و جرح عمدی و هفت درصد مربوط به توهین است.

موحد با اشاره به افزایش 10 درصدی 10 اتهام نخست استان کرمان در سال 94 نسبت به  93در استان کرمان اظهار داشت: این جرائم شامل سرقت، ضرب و جرح عمدی، توهین، کلاهبرداری، خیانت در امانت و غیره است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: کل اتهامات در استان کرمان 193 هزار و 290 فقره در سال 93 بوده که در سال گذشته با چهار درصد افزایش به 201 هزار و 744 مورد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان رتبه 21 کشور را در اتهامات وارده به دادسرا نسبت به نرخ جمعیت دارد، بیان کرد: میانگین کشوری 7 هزار و 291 مورد نسبت به هر 100 هزار نفر جمعیت است و در استان کرمان این عدد 6 هزار و 472 مورد است که حدود 800مورد از میانگین کشوری کمتر است.

موحد بیان کرد: امر پیشگیری باید دانش بنیان و علمی باشد و در حوزه پیشگیری از وقوع جرم لازم است که از نرخ جرائم و آمار آن اطلاع درستی در دست داشته باشیم و براساس آن به دنبال کنترل جرائم باشیم که این یک کار عملی است ودر غیر این شرایط می‌شود حرف‌های شعاری و سمیناری.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه براساس اعداد و ارقام می‌توانیم برنامه‌ها را اولویت‌بندی کنیم و براساس حوزه قضایی خود اقدام کنیم گفت : اجرای برنامه‌ها براساس شرایط و وضعیت بومی هر منطقه است کار کارشناسی و برنامه‌ریزی شده است.

وی بیان کرد: کار قوه قضائیه مدیریتِ پیشگیری از وقوع جرم است و اجرای آن به عهده همه دستگاه‌ها است و ایجاد همکاری وهم‌افزایی بین دستگاه‌ها همیشه نتیجه خوبی به همراه داشته است.

موحد گفت: دستگاه قضایی اگر بتواند نقش محوری و مطالبه‌گری را در هر حوزه‌ای دنبال کند، کمترین هزینه را به دنبال خواهد داشت.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: باوجود اینکه در کشور و استان رشد آمار جرائم را داریم.

وی تصریح کرد: قوه قضائیه استان کرمان را یکی از استان‌های توانمند تشخیص داده و باید این توان به کار گرفته شود که در پایان سال جاری و سال آینده به وضعیت مطلوب برسیم که این وضعیت می‌تواند کنترل و بهتر از آن، کاهش آمار جرایم باشد.

انتهای متن/ه

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه