رفتن به بالا
  • Sunday - 21 August 2016 - 10:03
  • کد خبر : ۴۱۹۸۵
919068

لینک کوتاه:
ارمغان ملی برجام تنها برای ۲ درصد جامعه؛

برجامی که فرجامش واردات شد+نمودار

قراردادهایی که اخیرا ذیل موضوع دستاوردهای برجام در حوزه حمل و نقل مطرح می شود تنها مورد استفاده ۲ درصد از جامعه قرار می گیرد و این درحالیست که اکثر این قراردادها صرفا به واردات کالا و محصولات حمل و نقل اختصاص دارد. به گزارش هزار نیوز ؛ اخیرا خبرگزاری دولت(ایرنا) اینفوگرافیکی را در سایت خود منتشر […]

به گزارش هزار نیوز ؛
قراردادهایی که اخیرا ذیل موضوع دستاوردهای برجام در حوزه حمل و نقل مطرح می شود تنها مورد استفاده ۲ درصد از جامعه قرار می گیرد و این درحالیست که اکثر این قراردادها صرفا به واردات کالا و محصولات حمل و نقل اختصاص دارد.

به گزارش هزار نیوز ؛ اخیرا خبرگزاری دولت(ایرنا) اینفوگرافیکی را در سایت خود منتشر کرده که دستاوردهای برجام در حوزه حمل و نقل ریلی را نشان می دهد.

در بخشی از این اینفوگرافی دستاوردهای برجام در حمل و نقل ریلی و در قسمت دیگر که اکثر اینفوگرافی را شامل می شود، دستاوردهای حمل و نقل هوایی ذکر شده است.

با نگاهی اجمالی به این تصویر مشاهده می شود که برجام در زمینه ریلی ۵ دستاورد و در حوزه حمل و نقل هوایی ۱۴ دستاورد در پی داشته است.

اگرچه در عملیاتی شدن این قراردادها تردیدهای جدی وجود دارد اما با فرض به نتیجه رسیدن تمام قراردادهای ذکر شده در این تصویر باید بررسی کرد که چند درصد این قراردادها در راستای خدمت به عموم جامعه است؟

طبق آمار تنها ۲ درصد از مردم ایران از خدمات هوایی برای حمل و نقل استفاده می کنند و ۹۸ درصد مردم گزینه های دیگر از  جمله قطار، اتوبوس و… را برای مسافرت و امورات بین شهری خود بر می گزنند.

از مجموعه دو درصد مشتریان حمل و نقل هوایی نیز ۷۰ درصد را کارمندان دولتی جهت انجام امورات کاری و ماموریت ها و ۲۰ درصد را نیز تجار تشکیل می دهند که مجبور به استفاده از هواپیما شده اند و بقیه یعنی ۱۰ درصد نیز مردم عادی هستند که بیشتر برای سفرهای حج عمره، تمتع و سفر به عتبات عالیات از این حمل و نقل هوایی بهره می برند.

طبق نظر سنجی ای که چندی پیش برنامه تلویزیونی زنده «پایش» صورت داده بود، از دید شرکت کنندگان در این نظرسنجی خرید هواپیما آخرین اولویت را برای استفاده از دلار های آزاد شده داشت.

حال با توجه به شرایط بحرانی کشور، اولویت بندی سیستم حمل و نقل بر چه اساسی بستن قراداد با شرکت های هواپیمایی را نتیجه داده است؟ قراداهایی که تنها ۲ درصد از جامعه از آن نفع می برند. آیا می توان منفعتی برای دستاوردهای حمل و نقلی برجام در نظر گرفت و به مردم القا کرد که این قراردادها به نفع جامعه است؟

ثانیا با کمی مداقه در این اینفوگرافی نتیجه می شود که بیشتر قراردادهای حمل و نقلی ذیل برجام، اکثرا در زمینه خرید خدمات و وارد کردن محصولات از کشورهای دیگر است. یعنی نه تنها دولت عملا محصولاتی را وارد می کند که تنها نفع ۲ درصد از جامعه را در پی دارد. این درحالیست که در برخی از این قراردادها توان و ظرفیت های داخلی، هیچ انگاشته شده است.

به طور مثال در سال گذشته قرارداد واردات ۳ هزار واگن از روسیه به ایران بسته شد، در حالیکه کارخانه واگن پارس اراک با استفاده از توان داخلی تبدیل به برندی مطرح در خاورمیانه شده بود و در خلا حمایت های دولتی دچار مشکلات زیادی شد که اعتراضات کارگری را در پی داشت.

این نکته نیز قابل تامل است که دولت در حالی برای کمک به حمل و نقل ریلی وارد میدان شده که با بستن قرارداد و به کارگیری آشپزهای اتریشی بازهم ظرفیت داخلی کشور با قدمت دیرینه و فرهنگ غنی غذای اقوام ایرانی و تنوع بی شمار غذایی را نادیده گرفته است.

انتهای متن/دیار آفتاب

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه