رفتن به بالا
  • Saturday - 27 August 2016 - 10:44
  • کد خبر : ۴۲۰۷۳
5511

لینک کوتاه:

تجمع كفن‌پوشان براي لغو كنسرت ناظري‌ها

 مخالفان برگزاري كنسرت‌ها كه در روز‌هاي اخير و به دنبال تصميم عجيب عدم برگزاري كنسرت در مشهد بيش از گذشته مورد انتقاد جامعه هنري، مسئولان و مردم قرار گرفته‌اند نه تنها دست‌بردار نيستند، بلكه سعي مي‌كنند با كشاندن موج بر هم زدن كنسرت‌ها به استان‌هاي مختلف هزينه برگزاري كنسرت در همه جاي ايران را سنگين […]

به گزارش هزار نیوز ؛

 مخالفان برگزاري كنسرت‌ها كه در روز‌هاي اخير و به دنبال تصميم عجيب عدم برگزاري كنسرت در مشهد بيش از گذشته مورد انتقاد جامعه هنري، مسئولان و مردم قرار گرفته‌اند نه تنها دست‌بردار نيستند، بلكه سعي مي‌كنند با كشاندن موج بر هم زدن كنسرت‌ها به استان‌هاي مختلف هزينه برگزاري كنسرت در همه جاي ايران را سنگين كنند.

به گزارش هزار نیوز ؛ پنجشنبه هفته گذشته هر چند «كفن‌پوشان» موفق به بر هم زدن كنسرت ناظري‌ها در تفت نشدند، اما اين كنسرت در فضايي پر تنش برگزار شد. انگار قرار نيست «جنجال كنسرت» فروكش كند. اواخر مرداد سال جاري به دنبال حاشيه‌هايي كه براي كنسرت‌ها در مشهد به وجود آمده بود و به ويژه به دنبال موضع‌گيري‌هاي امام جمعه اين شهر، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي عنوان كرد كه از برگزاري كنسرت‌ در مشهد صرف‌نظر كرده‌ايم. مشخص بود كه اين تصميم جنجال‌هاي زيادي به پا خواهد كرد. در روز‌هاي بعد از اعلام اين تصميم در حالي كه جامعه هنري، كارشناسان و مردم به‌شدت به اين مساله انتقاد مي‌كردند، مسئولان دولتي از جمله رئيس‌جمهور سعي كردند با اتخاذ مواضعي به «جنجال كنسرت» واكنش نشان دهند.

اول شهريور امسال حسن روحاني عنوان كرد: «يك جا مي‌خواهد كنسرتي برگزار شود مجلس قانون‌گذاري شكل مي‌گيرد، در حالي كه ما مجلس شوراي اسلامي داريم و هر كسي كه صبح بيدار مي‌شود و يك تريبون پيدا مي‌كند نمي‌تواند قانون‌گذاري كند و وزير نيز نبايد تبعيت كند. چرا كه وزير بايد تابع قانون باشد.»

به دنبال اين موضع رئيس‌جمهور، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي هم گفت: «دخالت در برگزاري كنسرت‌ها قابل قبول نيست.» با وجود اين، مخالفان برگزاري كنسرت‌ها هم آرام و بيكار ننشسته‌اند. آنها كه «صرف‌نظر كردن» دولت از برگزاري كنسرت در مشهد را موفقيتي براي خود به حساب مي‌آورند، سعي مي‌كنند اين ممنوعيت را به نقاط مختلف تسري دهند. هر چند به نظر نمي‌رسد با اعتراضات انجام شده موفقيتي در اين زمينه حاصل شود، چنان كه مسئولان نه تنها مصر هستند كنسرت‌ها در نقاط مختلف كشور برگزار شود كه از سر‌گيري برگزاري كنسرت در مشهد نيز در حال پيگيري است. با وجود اين، مخالفان برگزاري كنسرت‌ها سعي مي‌كنند با افزايش هزينه برگزاري كنسرت در شهر‌هاي مختلف هنرمندان را خسته و مأيوس كنند.

كنسرت در ميان كفن‌پوشان

آخر هفته گذشته خبري روي خروجي خبرگزاري‌ها قرار گرفت: تجمع كفن پوشان در تفت باعث برگزاري كنسرت ناظري‌ها در فضايي پر تنش شد. آن‌طور كه منابع خبري اعلام كردند شهرام ناظري، شامگاه پنجشنبه چهارم شهريور با وجود تجمع مخالفان برگزاري كنسرت و بروز شايعات مختلف در فضاي مجازي، در شهرستان تفت روي صحنه رفت و به اجراي برنامه پرداخت. كنسرت اين خواننده موسيقي ايراني كه قرار بود ساعت ۲۰ پنجشنبه آغاز شود، به دليل تجمع مخالفاني كه بعضي از آنها كفن‌پوش هم بودند، با تاخير و حاشيه‌هاي زياد برگزار شد.

كنسرت شهرام و حافظ ناظري با مجوزهاي لازم قرار بود در سالن قدس شهرستان تفت در ۲۵ كيلومتري يزد برگزار شود كه عده‌اي با تجمع در مقابل سالن كنسرت، نماز اقامه كردند و دعاي كميل خواندند تا از اين طريق اعتراض خود را به برگزاركنندگان كنسرت منعكس كنند.

از سوي ديگر، فراخوان‌هاي تلگرامي و ديگر شايعات فضاي مجازي، جو ملتهبي را بر شهر تفت حاكم كرد كه تا خبر لغو اين كنسرت هم پيش رفت. عجيب‌تر از همه تصاويري از برگزاري دعاي كميل توسط جمعيتي انبوه در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد كه مربوط به سال گذشته و محلي ديگر بود و ربطي به آنچه در مقابل سالن قدس مي‌گذشت، نداشت. با وجود تمام اين تنش‌ها، شايعات و مخالفت افرادي كه در مقابل سالن كنسرت تجمع كرده بودند، شهرام ناظري به همراه پسرش و نوازندگان گروه با تاخيري زياد روي صحنه سالن قدس شهرستان تفت حاضر شدند و برنامه خود را اجرا كردند. پيش از برگزاري كنسرت، حافظ ناظري در صفحه اجتماعي خود نوشته بود: «نمي‌دانم كه چه اتفاقاتي امشب در حين اجرا يا قبل از اجرا برايمان پيش خواهد آمد، فقط مي‌دانم كه در هر شرايطي و به هر قيمتي من در كنار شما مردم عزيزم خواهم بود و به هيچ عنوان به شما پشت نخواهم كرد و دست از حمايت از موسيقي و هنر ايران زمين بر نخواهم داشت.»

از سوي ديگر حسين علیزاده كه در تالار وحدت روي صحنه حاضر شد و به بداهه‌نوازي پرداخت، در رابطه با فشار براي لغو كنسرت‌ها عنوان كرد: «موسيقي شغل ما نيست، عشق ماست … اگر موسيقي را از ملت بگيريد دل آنها را گرفته‌ايد. موسيقي را از من و امثال من نمي‌توانند بگيرند. اگر موسيقي بخواهد شهيد داشته باشد من در صف اول آن ايستاده‌ام.» به هر حال كنسرت ناظري‌ها در تفت برگزار شد و حتي حافظ ناظري به هواداران خود و به مردم هنردوست وعده داد روز جمعه ديداري با آنها خواهد داشت. اين ديدار البته لغو شد تا حافظ ناظري در صفحه خود بنويسد: «ديگر نمي‌دانم چه بايد گفت و چه بايد نوشت جز اينكه شرمنده مردم عزيز يزد هستم، متاسفانه با وجود تمام هماهنگي‌هاي انجام شده مراسم ديدار ما در هتل ارگ بنا به دلايلي لغو شد.»

تا لحظه تنظيم اين گزارش مسئولان مربوطه موضع قابل توجهي درباره اتفاقات پيش‌آمده براي ناظري‌ها در يزد اتخاذ نكرده‌اند. به هرحال به نظر مي‌رسد رشته «جنجال كنسرت‌» سر دراز داشته باشد و بايد در آينده منتظر اتفاقات تازه‌اي در اين زمينه بود.

 

 منبع: روزنامه آرمان
انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه