رفتن به بالا
  • Sunday - 14 August 2016 - 10:54
  • کد خبر : ۴۱۸۲۱
News_20160227093640

لینک کوتاه:
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس:

دولت در برنامه ششم دنبال آرزوهاست نه واقعیت‌ها

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت آرزوها و آمال خود را در برنامه ششم در نظر گرفته است نه واقعیت‌هایی که بتواند به آن دست یابد.  به گزارش هزار نیوز ؛ محمدرضا پورابراهیمی در نشست خبری اظهار داشت: اولویت اصلی پیگیری مطالبات مردم براساس حوزه واقعیت‌ها میدانی و رویکرد اجرایی کشور، […]

به گزارش هزار نیوز ؛

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت آرزوها و آمال خود را در برنامه ششم در نظر گرفته است نه واقعیت‌هایی که بتواند به آن دست یابد.

 به گزارش هزار نیوز ؛ محمدرضا پورابراهیمی در نشست خبری اظهار داشت: اولویت اصلی پیگیری مطالبات مردم براساس حوزه واقعیت‌ها میدانی و رویکرد اجرایی کشور، رفع مشکلات اقتصادی است.

وی بیان داشت: نظام جمهوری اسلامی با وجود همه عملکردها در دیگر حوزه‌ها در حوزه اقتصادی نیازمند بازنگری در حوزه اجرایی، ساختارها و … است.

پورابراهیمی عنوان کرد: تلاش در دوره دهم مجلس بر این است که با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، گام‌های بلندی در رفع مشکلات مردم در حوزه اقتصادی برداریم.

وی ادامه داد: از موضوعات اساسی مجلس دهم، بررسی برنامه ششم توسعه است، رویکرد برنامه‌ای در کشور ما در حال حاضر جوابگو نیست و برنامه خاصی برای رکود از خروج نیاز داریم که بخشی از آن منشأ داخلی و بخشی خارجی دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: متوسط نرخ رشد اقتصادی پنج سال گذشته کشور ما دو درصد است که اصلا مطلوب کشور و نظام جمهوری اسلامی نیست.

وی عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه رشد هشت درصدی دیده شده که امکان رسیدن به آن به نظر دور از دسترس است، دولت آرزوها و آمال خود را در برنامه ششم دارد نه واقعیت‌هایی که بتواند به آن دست یابد.

پورابراهیمی ابراز داشت: برنامه ششم باید بر محور خروج از رکود باشد، چون برنامه‌ای که الان نوشته شده براساس شاخص عادی اقتصادی دیده شده در حالی که وضعیت الان ما عادی نیست.

وی دومین مبنای کار در مجلس دهم را موضوع مهم قانون بانکداری در کشور دانست و گفت: 30 و چند سال از قانون بانکداری بدون ربا می‌گذرد و اولویت دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اصلاح قانون بانکداری بدون رباست.

پورابراهیمی ابراز داشت: از یک‌هزار و 600 واحد صنعتی کرمان نیمی یا متوقف هستند و یا زیر 50 درصد کار می‌کنند و در بررسی دلیل توقف واحدهای صنعتی در کرمان، یکی از دلایل اصلی آن حوزه تامین منابع مالی و نظام بانکی است.

وی با تاکید بر تحولات پایه‌ای و ساختاری در نظام بانکی افزود: شبهه جدی بر عملیات بانکی در کشور مطرح است و حتما باید آن را اصلاح کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نظام بانکداری باید در خدمت تولید و اشتغال کشور قرار گیرد.

وی اقتصاد دانش بنیان را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با شرکت‌های دانش بنیان ظرفیت‌های بزرگی برای اقتصاد کشور فراهم شده، اما خلاء جدی قوانین و مقررات برای حضور شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری برای خلق ثروت در کشور ما کاملا مشهود است.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های ما در بحث تجاری‌سازی علم عقب‌تر از آن هستند که نظام جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کرده است.

وی ابراز داشت: اصلاح قوانین مالیاتی، قوانین کار، قوانین بیمه ای و تشکیل سازمان مستقل مبارزه با مفاسد اقتصادی از ضروریات است.

پورابراهیمی ادامه داد: اگر جلوی فساد اقتصادی گرفته نشود، مانند موریانه پایه‌های نظام را می‌خورد و برای این باید شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی را داشته باشیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل اقتصادی استان کرمان بیان داشت: کمک به بنگاه‌هایی که دچار مشکل شده‌اند با اعتباری بالغ بر 16 هزار میلیارد تومان در دستور کار است.

وی افزود: برآورد شده که 10 تا 15 درصد تا الان حوزه ساماندهی فعال شده اما باید شدت بگیرد و در راستای ساماندهی بنگاه‌های دچار مشکل در استان کرمان لیست نهایی شده و به تفکیک جلسه برای آنها تشکیل می‌شود.

پورابراهیمی در مورد اجرای طرح‌هایی که از قبل آغاز شده بوده و نیازمند حمایت دارند، خاطرنشان کرد: درصد پیشرفت برخی از طرح‌ها به دلیل مشکلات عدم تامین مالی با مشکل مواجه است در حال حاضر ظرفیت خوبی ایجاد شده که تامین مالی را کمک کنیم.

وی ابراز داشت: طرح‌های جدید هم در دستور کار گذاشتیم و در حال مذاکره با سرمایه‌گذار هستیم که به محض عملیاتی شدن اطلاع‌رسانی می‌شوند.

پورابراهیمی افزود: در حوزه دارویی نیز کار جدی در دست اجرا داریم در کرمان هیچ شرکت دارویی وجود ندارد و در صدد هستیم در جنوب شرق یک قطب دارویی داشته باشیم.

وی عنوان کرد: در صنایع مرتبط با حوزه مسائل پایین دستی پتروشیمی نیز در حال پیگیری هستیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد اصلاح مناطق آزاد اظهار داشت: مناطق آزاد به جای اینکه به سکوی صادراتی تبدیل می‌شدند به دپوی کالاهای وارداتی تبدیل شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هفت منطقه آزاد و 12 منطقه ویژه اقتصادی پیشنهاد شده است، افزود: مناطق آزاد قبلی موفقیت چندانی در کسب ماموریت‌های خود نداشتند.

پورابراهیمی تصریح کرد: نباید روی مناطق آزاد خط کشید، بلکه باید از ظرفیت آنها استفاده کنیم و در ابلاغیه مقام معظم رهبری در سیاست‌های اقتصادی مقاومتی بر توسعه مناطق آزاد هم تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد: ایرادهایی که بر مناطق آزاد وارد می‌شود شامل فرارهای مالیاتی، نامشخص بودن محدوده جغرافیای و … است که باید همه این موارد اصلاح شوند.

پورابراهیمی با تاکید بر شفاف‌سازی‌ مالی شرکت‌ها و موسسات خیریه گفت: 6 هزار خیریه در کشور وجود دارد که یک صفحه ترازنامه مالیاتی ندارند و همه این موارد باید شفاف‌سازی شوند.

وی ادامه داد: موضع من در چارچوب تکالیف و وظایف است به هیچ گروهی هم وابستگی ندارم و خود را سرباز امام و رهبری می‌دانم و خط قرمز ما هم امام و رهبری است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد آثار مثبت و منفی برجام گفت: از جمله دستاورد‌های مثبت برجام این است که از فشار تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های جدید کاملا ما را جدا کرد.

وی افزود: وضعیت فروش نفت ما بهتر شده و طبق آخرین گزارش وزیر نفت، ظرفیت فروش ما از 2 میلیون بشکه عبور کرده است که از اتفاقات مثبت به واسطه برجام است.

پورابراهیمی بیان داشت: مراودات اقتصادی و ارتباطات اقتصادی در کشور انجام شده و حضور گروه‌های خارجی را نیز داریم.

وی ادامه داد: اما اشکالاتی نیز داریم، نقل و انتقال‌های وجهی که باید با برجام صورت می‌گرفت، شاهد نیستیم و ال‌سی و سوئیفت با مشکل مواجه است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بانک‌های متوسط و بزرگ اروپایی و آمریکایی عملا امکان برقراری ارتباط‌شان با نظام بانکی کشور ما مسدود است.

وی خاطرنشان کرد: از مسائل دیگری که باید در برجام صورت می‌گرفت، سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بود که تا الان یک دلار سرمایه‌گذاری خارجی بعد از برجام انجام نشده است.

وی عنوان کرد: اقدامات مثبت و عدم تحقق تعهدات در جریان برجام داریم، نه می‌شود، همه را سیاه دید و نه اینکه همه را خوب و ورود به دنیای جدید دانست.

پورابراهیمی تصریح کرد: ما به تمام تعهدات خود عمل کردیم، اما طرف مقابل عهدشکنی دارد، امروز آنچه به عنوان آثار اقتصادی که در زندگی مردم دیده شود، تحقق پیدا نکرده است.

انتهای متن/منبع:فارس

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه