رفتن به بالا
  • Monday - 22 August 2016 - 09:52
  • کد خبر : ۴۱۹۹۹
139412221820155457329584

لینک کوتاه:
عضو كميسيون انرژي مجلس در گفتگویی مطرح کرد:

زمان پهلوی هم قراردادهای نفتی را به مجلس می‌بردند/ دولتی‌ها پشت‌پرده با «توتال» بستند

عضو كميسيون انرژي مجلس گفت: هنوز نمی دانیم چیزی که ارائه کردند همین است یا ابعاد پنهان دیگری هم درباره قرادادهاي نفتي وجود دارد. به گزارش هزار نیوز ؛ هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگویی با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح دیروز خانه ملت با وزیر نفت پیرامون قراردادهای نفتی جدید اظهار داشت: نمی‌دانم […]

به گزارش هزار نیوز ؛

عضو كميسيون انرژي مجلس گفت: هنوز نمی دانیم چیزی که ارائه کردند همین است یا ابعاد پنهان دیگری هم درباره قرادادهاي نفتي وجود دارد.

به گزارش هزار نیوز ؛ هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگویی با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح دیروز خانه ملت با وزیر نفت پیرامون قراردادهای نفتی جدید اظهار داشت: نمی‌دانم هدف از اينكه جلسه علني با وزير را به صورت غیرعلنی برگزار كردند چه بود و آیا این افراد به نتیجه دلخواه‌شان رسیدند یا خیر؟

وی با اشاره به نامه منتقدان قراردادهای نفتی جديد به هیئت رئیسه مجلس، یادآور شد: قرار بود امروز نامه ای را به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کنیم که مشغول جلسه غیرعلنی شدیم البته این نامه قابل پیگیری است و آن را پیگیری خواهيم كرد.

خادمی افزود: وزیر توضیحاتی را پيرامون قراردادهاي نفتي ارائه كرد. برخی به عنوان مخالف و برخی دیگر به عنوان موافق صحبت هایی در اين باره داشتند. گرچه زماني که براي مخالفان در نظر گرفته شد بسیار کم بود. برای قرارداد به این مهمی چهار دقیقه بیشتر به مخالفان زمان داده نشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان داشت: قراردادهای نفتی قرارداد نیست. الگویی است که استراتژی ایران را در توسعه براي 32 سال آینده تغییر می دهد و هیچ دولتی هم حق دخالت در آن را نخواهد داشت.

نماینده مردم ایذه و باغملک با بیان اینکه مشکلات اساسی الگوهای جدید نفتی همچنان پابرجاست، بیان داشت: به نظرم کسی انگیزه ای برای برطرف شدن این مشکلات را ندارد و ظاهرا قرارداد با شرکت توتال برای برخی از میادین را نهایی کردند که متاسفانه این میادین، میادین مورد نظر ما هم نیست.

خادمی تاکید کرد: این الگو جدید است و تا به حال چنین الگويي وجود نداشته است. این الگوها معجوني جدید بوده که می خواهند آینده سی- چهل ساله مملکت را رقم بزنند.

وي افزود: پهلوی اول قرارداد دارسی را پاره کرد و آن را در آتش انداخت. پس از آن زماني كه انگليسي ها در تلاش براي انعقاد مجدد اين قراردادها برآمدند از آنجایی که بعد از مشروطه بود، قراردادها به مجلس آمد و در آنجا به تصویب رسید. پهلوی دوم نیز قرارداد كنسرسيوم نفتی را به مجلس آورد. در حال حاضر نیز اوباما قراردادهایش را به مجلس می‌برد آن وقت ما حاضر نیستیم قراردادهاي به اين مهمي را به مجلس بیاوریم و به نحوی می خواهیم از کنارش عبور کنیم.

خادمي با بیان اینکه این قراردادها در صورت اجرایی شدن برای مملکت خسارت به بار خواهد آورد، تصريح كرد: این قراردادها همچون قرارداد کرسنت برای کشور خسارت به همراه خواهد داشت. هدف سرمايه گذاران خارجی از اين قراردادها کار انجام دادن نیست بلکه تنها هدف شان بستن این قراردادهاست تا کشورمان را به خودشان متعهد کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند متن این قراردادها در انگلستان تهیه شده خاطرنشان کرد: بله برخی دوستان می گویند این قراردادها توسط بعضی از آقایان و واسطه های آنها در انگلستان تهیه شده است این در حالی است که ابعاد جزئی این قراردادها پنهان است و آن را از ديگران قایم می کنند. هنوز نمی دانیم چیزی که ارائه کردند همین است یا ابعاد پنهان دیگری هم درباره قرادادهاي نفتي وجود دارد.

انتهای متن/منبع:خبرگزاری دانشجو

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه