رفتن به بالا
  • Tuesday - 9 August 2016 - 10:45
  • کد خبر : ۴۱۶۶۳
15869t

لینک کوتاه:
رییس کل دادگستری استان کرمان مطرح کرد؛

سرقت، در صدر جرائم کودکان و نوجوانان کانون اصلاح و تربیت کرمان

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی ده سال گذشته 3 هزار و 678 نفر وارد کانون اصلاح وتربیت استان کرمان شده اند ودر حال حاضر موجودی این کانون 58 نفر می باشد. به گزارش هزار نیوز ؛ “یدالله موحد” در جلسه  با دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری اظهار کرد: متاسفانه 800 نفر […]

به گزارش هزار نیوز ؛

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی ده سال گذشته 3 هزار و 678 نفر وارد کانون اصلاح وتربیت استان کرمان شده اند ودر حال حاضر موجودی این کانون 58 نفر می باشد.

به گزارش هزار نیوز ؛ “یدالله موحد” در جلسه  با دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری اظهار کرد: متاسفانه 800 نفر از افرادی که طی ده سال گذشته وارد کانون اصلاح وتربیت استان کرمان شده اند افرادی بوده اند که قبل از ارتکاب جرم در یکی از مقاطع تحصیلی اقدام به ترک تحصیل نموده اند و موضوع ترک تحصیل و گاها اخراج از مدرسه نیاز به تامل دارد.

موحد  با بیان اینکه قریب 50 درصد نوجوان بزهکار در کانون اصلاح و تربیت کرمان مربوط به جنوب استان کرمان می باشند، گفت: ضرورت دارد در جهت حمایت از حقوق کودکان و به لحاظ بعد مسافت یک کانون اصلاح وتربیت در جنوب استان و در شهرستان جیرفت احداث گردد.

این مقام ارشد قضائی استان با اشاره به اینکه غالب  بزهکاران در این کانون در بازه سنی 15تا 18سال قرار دارند،بیان کرد: طبق آمار، جرم سرقت با 32 درصد فراوانی در صدر جرائم کودکان و نوجوانان کانون اصلاح وتربیت کرمان می باشد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه 66 درصد کودکان و نوجوانان بزهکار که وارد  کانون اصلاح و تربیت کرمان شده اند در خانواده های فقیر زندگی می کرده اند و یکی از عوامل مهم و منشا بسیاری از سرقت ها  فقر می باشد، ادامه داد: مهمترین عامل بزه در مددجویان،آشفتگی خانواده می باشد و باتوجه به اینکه مددجویان کانون در دوران بلوغ بوده و نیازبه تربیت،آموزش وآرامش وشرایط و آمادگی تحصیل دارند اما متاسفانه به دلیل شرایط بد خانوادگی فوق که منجر به بلوغ نارس،مشکلات عاطفی،پرخاشگری و حس انتقام ازجامعه و بروز بزه می گردد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با تاکید بر نقش واهمیت شغل وحرفه مددکاری،اظهار کرد: متاسفانه نظام مددکاری درجامعه کارآمد نیست.

وی ادامه داد:ارائه خدمات مدکاری و مشاوره،آموزش مهارت های اساسی زندگی و آشنا ساختن مددجویان با قانون و مقررات اجتماعی و قضائی از فعالیت هایی است که در کانون اصلاح و تربیت ماهان صورت می پذیرد.

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت:از آنجایی که نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران تمامی مقررات مدنی و کیفری آن با موازین شرعی انطباق دارد به عنوان یک نظام قضائی الگو و نمونه برای کشورهای اسلامی مطرح است وطبعا بدنبال یک نظام قضائی عادلانه و همه جانبه وکارآمد  درطراز شریعت مقدس اسلام می باشد و در این راستا نیز گام های موثری برداشته شده است.

وی تاکید کرد :در نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران به حقوق انسانها خصوصا زنان وکودکان و بویژه زنان وکودکانی که تحت شرایط خاص آسیب دیده یا در معرض آسیب،بزهکاری و یا بزه دیدگی هستند اهمیت فوق العاده ای داده می شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه حمایت از کودکان و زنان در همه ابعاد تقنینی،اجرائی و قضائی بصورت مداوم و مستمر بایستی مورد توجه قرار گیرد تصریح کرد: در این حوزه هرگونه اشتباه یا افراط و تفریطی در فرآیند رسیدگی های قضائی نسبت به اقشار آسیب پذیر زیانبار بوده و می تواند  تنش ها وچالش های حساس تبلیغاتی و فکری را تولید کند و به افکار و اندیشه های بلنداسلامی صدمه بزند.

وی افزود: غفلت از وضعیت زنانی که به هر دلیلی سرپرست خانواده بوده و معشیت و جایگاه اجتماعی آنان به مخاطره افتاده  و دچار محرومیت های اقتصادی  و فرهنگی شده اند می تواند زمینه و بستر لغزش ها و بزه کاری ها را فراهم سازد.

 

انتهای متن/ه

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه