رفتن به بالا
  • Sunday - 14 August 2016 - 11:29
  • کد خبر : ۴۱۸۴۲
706805_160

لینک کوتاه:

نظر کارشناسان درباره نحوه برگزاری کنسرت ها و حواشی پیرامون آن

در روزها و ماههای اخیر بحث برگزاری کنسرت ها و آسیب ها و معضلاتی که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی مترتب بر آن است در محافل رسانه ای به کرات مطرح شده است. به گزارش هزار نیوز ؛ در گفت‌وگو با برخی از کارشناسان و مسئولان امر، نظرات آنها را در خصوص وقایع پیش آمده […]

به گزارش هزار نیوز ؛
در روزها و ماههای اخیر بحث برگزاری کنسرت ها و آسیب ها و معضلاتی که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی مترتب بر آن است در محافل رسانه ای به کرات مطرح شده است.
کنسرت

به گزارش هزار نیوز ؛ در گفت‌وگو با برخی از کارشناسان و مسئولان امر، نظرات آنها را در خصوص وقایع پیش آمده و اظهار نظرهای وزیر ارشاد در خصوص “جزیره نبودن مشهد و ضرورت برگزاری کنسرت در این شهر”  جویا شده ایم که در ادامه این گفت‌وگو ها را می توانید  بخوانید:

انگیزه های سیاسی پشت صحبت های وزیر ارشاد در مورد کنسرت هاست

امیر حسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به صحبت های علی جنتی وزیر ارشاد دولت یازدهم که اخیرا در خصوص برگزاری کنسرت در شهر مشهد مقدس گفته “نمی‌شود یک استان خارج از قواعد کشور عمل کند و یک استان که جزیره جداگانه نیست”، اظهار کرد: روز گذشته آیت الله علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد مقدس به صورت مفصل مبانی خود را در خصوص برگزاری کنسرت در این شهر اعلام داشتند و وقتی که علما و فقهای شهر چنین نظری دارند، تکلیف روشن می شود.

وی افزود: وزیر ارشاد که خودشان عالم زاده هستند باید در نظر فقها در رابطه با برگزاری کنسرت در مشهد تامل کنند و به این نکته توجه کنند که شهرهای قم و مشهد با بقیه شهرهای کشور تفاوت هایی دارند؛ همانگونه که شرایط جمهوری اسلامی ایران با بقیه عالم متفاوت است و آمریکایی ها مدام به ما می گویند ایران نمی تواند جزیره جدایی در دنیا باشد.
عضو هیات رئیسه مجلس دهم در پایان با بیان اینکه گمان می کنم انگیزه های سیاسی پشت این صحبت های وزیر ارشاد باشد گفت: دولت چون نتوانسته در عرصه های اقتصادی و سیاست خارجی خدمات لازم را به مردم را ارائه کند، در این سال آخر مسئولیت خود با ایجاد دعواهای فرهنگی و امثالهم، بیشتر از آنکه به دنبال حل و فصل مسائل باشد، در پی جذب مشارکت سیاسی برای انتخابات آینده است.

اگر کنسرت ها حاشیه های غیراسلامی داشته باشد باید با آن مقابله شود

حجت الاسلام احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسیخبرگزاری میزان، اظهار کرد: ما به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفته ایم که اگر کنسرت ها حاشیه های غیراسلامی داشته باشد باید با آن مقابله شود.

وی با اشاره به حواشی و اختلاط های پیش آمده در کنسرت ها طی سالیان اخیر گفت: نیروی انتظامی به عنوان ضابط قوه قضائیه و به صورت مستقل به تکالیف خود عمل می کند.
وی همچنین در پایان تاکید کرد: باید به شکلی برنامه ریزی کرد که قداست شهر مقدس مشهد هم در این زمینه حفظ شود.

لزوم توجه به مصلحت منطقه‌ای، فرهنگ و مردم در دادن مجوز کنسرت

محمد علی وکیلی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان درباره اینکه روند برگزاری کنسرت ها باید در اختیار شورای فرهنگ عمومی شهرها قرار گیرد اظهار کرد: وزارت ارشاد به عنوان متولی بخش فرهنگی کشور باید بداند که در روند برگزاری کنسرت ها مصلحت منطقه ای را در برخی از استانها در نظر بگیرد و در راستای صدور مجوز در این شهرها دقت نظر لازم را اعمال کند.

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون مرجع صدور مجوز برای برگزاری کنسرت را وزارت ارشاد معرفی کرده است خاطر نشان کرد: درست است بر اساس مفاد قانونی وزارت ارشاد متولی برگزاری کنسرت ها است ولی با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران نظامی بر پایه اسلام و موازین آن است باید تمامی مصالح نظام به خصوص مصلحت مردم و فرهنگ کشور در روند برگزاری کنسرت ها رعایت شود.

عضو هئیت رئیسه مجلس خاطر نشان کرد:اگر مسائلی خلاف شرع در حاشیه برگزاری کنسرت ها صورت می گیرد باید از دستگاه های مسئول در این حوزه به خصوص وزارت فرهنگ خواست که نظارت جدی را در این راستا انجام دهند.

وکیلی تاکید کرد: وزارت فرهنگ باید به عنوان متولی دستگاه های فرهنگی کشور در راستای مدیریت برگزاری کنسرت ها بر اساس اصول اسلامی و شرعی وارد عمل شود تا هیچ گونه اقدامات منافی شرع در روند برگزاری برنامه های فرهنگی از جمله کنسرت ها صورت نگیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: روند برگزاری کنسرت ها باید در اختیار شورای فرهنگ عمومی شهرها قرار گیرد.

مشهد جزیره نیست اما نقطه مقاومت است/ آقایان می خواهند نقطه مقاومت را بشکنند/آیا آقای وزیر خود را اعلم می دانند؟
حجت الاسلام مهدی طائب رئیس شورای مرکزی قرارگاه عمار، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزانگفت: نظر آقای جنتی وزیر ارشاد که می گویند “مشهد جزیره نیست” را قبول دارم منتها در بحث کنسرت ها با شرایط و وضعیت موجود در تمام کشور باید در برابر کنسرتهای هدف دار و فتنه جویانه مقابله شود.
وی افزود: مشهد جزیره نیست اما نقطه مقاومت است و آقایان ظاهرا می خواهند این نقطه مقاومت را بشکنند؛ آنها تعبیرشان این است که اگر در مشهد کنسرتهای هدفمند را با زبان پنبه پیش ببرند و موفقیت شوند در سایر نقاط دیگر مقاومتی وجود نخواهد داشت.
حجت الاسلام طائب با بیان اینکه اگر مسئله ای بد است، در همه جا باید بد باشد عنوان کرد: امام رضا (ع) مظهر دین هستند ما هم مردم دین مداری هستیم و مردم ما به جمهوری اسلامی رای داده اند؛ بنابراین اگر چیزی در محضر امام رضا (ع) جایز نیست در سایر نقاط نیز نباید جایز باشد.
وی با بیان اینکه وقتی آقای وزیر ارشاد می گویند من با قوه قضائیه در خصوص موضوع کنسرتها صحبت می کنم این سوال به وجود می آید که “آیا آقای وزیر ارشاد خود را اعلم و در رشته فقه و حقوق صاحب نظر می دانند” گفت: یک موقع مسئولان ارشاد می گویند قوه قضائیه از جریانات کف خیابان اطلاعی ندارد؛ یعنی قوه قضائیه ای که قرار است احکام مقابله با جرایم را صادر کند اطلاعی از کف خیابان ندارد و آقای وزیری که در محدوده وزارتی خودش نشسته است اطلاع دارد!
حجت الاسلام طائب ادامه داد: صحبت های اخیر وزیر ارشاد نشان دهنده این است که برخی جریان ها به دنبال این هدف هستند که دیگران را با غوغا سالاری مجبور کنند در برابر آنها تسلیم شوند.
وی در پایان با بیان اینکه جریان کنسرت ها، “جریان آمریکایی” و “جریان فتنه نرم” است، در خصوص میزان موفقیت علی جنتی در سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وقتیکه مقام معظم رهبری در فرمایشات خود از ولنگاری فرهنگی صحبت می کنند میزان موفقیت آقای وزیر ارشاد را متوجه می شویم.
جزیره ای عمل نکردن در مشهد حرف صحیحی نیست/شورای فرهنگ عمومی مسئول تدوین راهبرد برای برگزاری کنسرت در مشهد است
سید هاشم بنی هاشمی نماینده سابق مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسیخبرگزاری میزان، با بیان اینکه مشهد مقدس کلانشهری است که در مرکزیت آن حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد اظهار کرد: اینکه ما بگوییم “در مشهد نباید جزیره ای عمل کنیم و مشهد مثل سایر شهرهای کشور است” حرف صحیحی نیست زیرا هر منطقه ای از کشور، ویژگی ها و جایگاه خاص خودش را دارد.
وی با بیان اینکه ما باید بر اساس ویژگی های هر شهر برنامه های آن را تدوین کنیم افزود: مشهد مثل تهران، شیراز و یا اصفهان نیست؛ مشهد، مشهد است و دارای ویژگی های مذهبی است که اقتضائات خاص خودش را دارد.
نماینده سابق مشهد در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه قوه قضائیه، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، وزارت علوم و همه دستگاههای مرتبط با مسائل فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی شهر ها نماینده دارند خاطرنشان کرد: شورای فرهنگ عمومی مسئولیت دارد تا راهبرد مشخصی را در خصوص برگزاری کنسرت ها در مشهد مقدس تدوین کند.
شرایط شهرهای مذهبی با سایر نقاط کشور متفاوت است/ در برخی از کنسرت ها اعمال غیر شرعی انجام می شود که غیر قابل تحمل است
 آیت الله محسن مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزانپیرامون لغو برخی از کنسرت‌ها در کشور گفت: آنچه مسلم است توجه به این نکته است که اگر کنسرتهایی که در سراسر کشور برگزاری می شود جنبه لهو و لعب داشته باشند مطمئنا و بدون هیچ مانعی باید لغو شوند زیرا جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام اسلامی با این گونه موارد نظر موافقی ندارد.
وی افزود: متاسفانه شاهد هستیم در برخی از کنسرتهایی که امروز در کشور برگزار می شود مسائلی همچون اختلاط زن و مرد و کارهای غیر شرعی صورت می گیرد که غیر قابل تحمل است از این رو دستگاه های ذیربط همچون شورای فرهنگ عمومی، نیروی انتظامی و قوه قضاییه می توانند این کنسرتها را لغو و از برگزاری آنها ممانعت کنند.
این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اما ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که برگزاری کنسرتهایی که موسیقی آنها طبق نظر و فتوای مقام معظم رهبری جنبه لهو و لهب ندارد هیچ مانعی ندارد و مردم می توانند در آن حضور پیدا کنند زیرا از نظر شرعی هیچ اشکالی بر آنها وارد نیست.
امام جمعه تبریز پیرامون برگزاری کنسرت در شهرهای مذهبی تاکید کرد: به طور حتم با توجه به شرایطی که این شهرها دارند جایز نیست که برخی از کنسرتها در این مراکز مذهبی صورت گیرد زیرا بافت مردمی و شرایطی که در این شهرها حاکم است با دیگر نقاط کشورمان متفاوت بوده است.
وی خاطر نشان کرد: همانطور که طبق آداب شرع و اسلام برگزاری کنسرت و هر گونه مراسمی که با غنا همراه است در مساجد امکان پذیر نیست برگزاری  کنسرت ها و تورهایی که با موسیقی همراه هستند در شهرهای مذهبی شرایط خاصی را دارد که مسئولان فرهنگی ما باید آن را مدنظر قرار دهند.
آیت الله شبستری تاکید کرد: درشهرهای مذهبی بدون شک برگزاری کنسرتها باید با نظر مسئولین صورت گیرد زیرا فضایی که بر این شهرها حاکم است جنبه مذهبی داشته از این رو برگزاری کنسرتهایی که بدون شک جنبه لهو و لعب داشته باشد در این شهرها جایز نبوده و مسئولین ما نباید اجازه دهند که این موضوع در این شهرها صورت گیرد.
موضوع کنسرت‌ها به صورت قانونی حل شود/ ولنگاری فرهنگی و بی‌حجابی در خیابان‌ها غوغا می‌کند
حجت الاسلام سید رضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در گفت‌‌وگو با خبرنگار گروه سیاسیخبرگزاری میزان، گفت: ما در مسائل فرهنگی از جمله موضوع برگزاری کنسرت ها با مشکلاتی مواجه هستیم و ضرورت دارد این قبیل مسائل به لحاظ قانونی، شرعی و عرفی مورد تعریف قرار گیرند و مشخص شود که چه اموری فرهنگی است و چه امور فرهنگی نیست.
وی ادامه داد: تا زمانیکه موضوع تعریف عرفی و شرعی فرهنگ میان حوزویان، دانشجویان و مبلغان حل نشود همواره در برگزاری مراسم هایی از قبیل کنسرت‌ها با مشکل مواجه هستیم.
حجت الاسلام اکرمی با اشاره به ضرورت پرهیز از سیاسی کاری در این زمینه گفت: ضرورت دارد که در مواجهه با این معضل از سخنرانی و مقاله نویسی و تریبون داری پرهیز کنیم و برای حل آن به مباحثه فرهنگی و فقهی بپردازیم.
رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: باید مسئله برگزاری کنسرت ها را بدون جار و جنجال و تقابل و به صورت قانونی و عاقلانه حل کنیم.
عضو جامعه روحانیت مبارز در پایان گریزی هم به سایر معضلات فرهنگی زد و خاطرنشان کرد: امروز با معضل ولنگاری فرهنگی مواجه هستیم و وضع بی حجابی در خیابان ها غوغا می کند.

اگر ریگی به کفش برگزار کنندگان کنسرت‌ها نیست چرا تضمین نمی‎دهند

«زهره طبیب زاده» نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و فعال امور سیاسی فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان در ارتباط با لغو برخی کنسرت‎ها در برخی استان‎ها اظهار کرد: استان خراسان رضوی با وجود جو فرهنگی غالب مذهبی و وجود یکی از بهترین اماکن مذهبی کشور در آن جایگاه ویژه ای دارد بنابراین نگهداشتن حرمت این استان به دلیل وجود حرم شریف امام رضا(ع) در آنجا حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: چنانچه توسط قوه قضائیه از مسئولین برگزاری کنسرت‌ها خواسته شده که حرمت این شهر نگهداشته شود و ما شاهد ولنگاری‎های فرهنگی که بعضا در برخی کنسرت‌ها انجام می شود در این استان نباشیم این یک خواست منطقی و مشروع است.

طبیب زاده افزود: دادن تضمینی برای حفظ شئونات اسلامی در هنگام برگزاری کنسرت در استان خراسان رضوی خلاف شرع و عرف نیست این درحالی است که وزارت ارشاد بدون توجه به این مسئله به جای جانبداری از حق و حمایت از مواضع بر حق قوه قضائیه متاسفانه از کسانی که تضمینی برای رعایت قواعد و ضوابط شرعی در اجرای کنسرت‌ها نمی کنند حمایت می کند.

وی تصریح کرد: اگر ریگی به کفش برگزار کنندگان کنسرت‌ها نیست چرا تضمینی مبنی بر رعایت قواعد و ضوابط شرعی نمی دهند بنابراین همین امر نشان می دهد که آنها خودشان غیر مستقیم می پذیرند که ضوابط شرعی در اجرای کنسرت‌ها رعایت نمی شود چرا که اگر می شد ابایی از دادن تضمین نداشتند.

طبیب زاده با بیان اینکه برگزار کنندگان کنسرت‌ها نیک می دانند که در زمان برگزاری این مراسم شئونات دینی و اخلاقی حفظ نمی شود گفت: اعتراض ما به وزیر ارشاد این است که آیا هیچ معضل فرهنگی درجامعه وجود ندارد که دغدغه اصلی وزارت ارشاد برگزاری این قبیل کنسرت‌ها است،‌ مراسمی که خود برگزار کنندگان احتمال مواضع ساختار شکنانه را در آن می دهند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: وزیر ارشاد به مشکلات فرهنگی اعم از بد حجابی‌ها که بعضا در مناسبات برخی جوانان در جامعه وجود دارد بپردازد و هم و غم خود را بر روی از بین بردن این آسیب های فرهنگی بگذارد به جای اینکه تلاشش را در برگزاری کنسرت‌ها معطوف کند.

انتهای متن/ه
انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه