رفتن به بالا
  • Sunday - 11 September 2016 - 09:29
  • کد خبر : ۴۲۴۸۳
556319

لینک کوتاه:
رئیس سازمان زندان های کشور مطرح کرد:

آمار بالایی در جرایم داخل زندان نداریم

اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: به دلیل نگرانی و مشکلات ، درگیری هایی بین زندانیان وجود دارد که برخی از این درگیری ها حتی منجر به ضرب و شتم هم شده است اما در کل آمار خیلی بالایی در رابطه با وقوع جرایم در زندانها نداریم. اصغر […]

به گزارش هزار نیوز ؛

اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: به دلیل نگرانی و مشکلات ، درگیری هایی بین زندانیان وجود دارد که برخی از این درگیری ها حتی منجر به ضرب و شتم هم شده است اما در کل آمار خیلی بالایی در رابطه با وقوع جرایم در زندانها نداریم.

اصغر جهانگیر  رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور ظهر امروز در جمع خبرنگاران رابطه با میزان وقوع جرایم در داخل زندان ها گفت: به دلیل اینکه زندانهای ما سه برابر ظرفیت خود زندانی در آنان وجود دارد ؛ با جمعیت بالای زندانی رو به رو هستیم که به دلیل نگرانی و مشکلات درگیری هایی بین زندانیان وجود دارد.

وی ادامه داد: برخی از این درگیری ها حتی منجر به ضرب و شتم هم شده است که مجددا برای خاطیان پرونده ی قضایی تشکیل شده و برای آنان حکم صادر شده است.

جهانگیری تصریح کرد: در کل آمار خیلی بالایی در رابطه با وقوع جرایم در زندانها نداریم.

رئیس سازمان زندان های کشور در رابطه با پابندهای الکترونیک جهت کنترل زندانیان نیز گفت: طرح پابندهای الکترونیکی شامل دو مرحله بود که در مرحله ی اول خرید تجهیزات از خارج از کشور انجام شد و با ورود آنان به صورت پایلوت این طرح اجرا شد که به دلیل ایرادات و نواقصی که داشت متوقف شد.

وی ادامه داد: در ادامه طرح ساخت پابند در داخل کشور اجرا شد که در این زمینه با مرکز انفورماتیک قوه قضائیه صحبت هایی شد و در نهایت پابندهامورد آزمایش قرار گرفت که خوشبختانه نواقص پابندهای خارجی را نداشت.

جهانگیر با اشاره به اینکه در مرحله ی دوم ۳۰۰ مورد از پابندها در مرحله ی اجراست ؛ بیان داشت: امیدواریم با اجرایی شدن این مرحله و تکمیل آیین نامه های مرتبط شاهد استفاده فراگیر از این پایند ها در همه ی استان های کشور باشیم.

رئیس سازمان زندان های کشور به کاهش میزان ورودی ها ی زندان اشاره کرد و گفت : آمار فروردین ماه نشان دهنده  ی کاهش ورودی نزدیک به ۸ تا ۱۰ درصد را نشان می دهد که در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

وی در رابطه با دلیل این امر گفت: سیاست های قوه قضائیه دلیل بر این کاهش است و این کاهش را در خصوص افراد تحت قرار بوده است.

جهانگیر به وقوع جرم ها در استان کرمان اشاره کرد و گفت:  جرم اول در استان کرمان ناشی از مواد مخدر است که میزان آن از میانگین کشوری بالاتر است ، همچنین آمار افراد تحت قرار و یا متهمان زندان های این استان نیز از کشور بالاتر است.

رئیس سازمان زندان های کشور در ادامه به اقدامات انجام شده در زمینه بهداشت و درمان در زندان ها اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۴۰۲ هزار مورد واکسیناسیون در زندان ها صورت گرفت که به اذعان وزارت بهداشت در کشور و در جهان اقدام بی نظیری بوده است.

وی به ویزیت ۶۳۸ هزار نفر در زندان های کشور خبر داد و گفت: در سال گذشته ۲۷۲ هزار نفر در زندان های کشور تحت درمان قرار گرفته اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: برای اولین بار در کشور طی یک سال گذشته غربالگری بیماری های مزمن و غیر واگیر در دستور کار قرار گرفت و برای نخستین با از ۳۷ هزار و ۷۰۰ نفر متقاضی تست بیماری های سل و ایدز در زندان ها انجام شد.

جهانگیری به موضوع توزیع متادون نیز در زندان ها اشاره کرد و گفت: برای کاهش آسیب ها در زندان ، توزیع متادون با جدیت بیشتری انجام شده و مورد توجه قرار گرفته است ، وهمجنین با کنترل های فراوان  جلوی خالکوبی در زندان ها جهت جلوگیری از شبوع بیماری های واگیر دار گرفته می شود.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: نرم افزار درمان و دارو در زندان های کشور راه اندازی شده است و انواع خدمات درمانی به مددجویان ثبت می شود و همچنین برای اولین بار در کشور تهیه بانک اطلاعات ژنتیک در تهران، البرز، مشهد و شیراز راه اندازی شده که قابل استفاده برای مراجع قضایی و امنیتی است.

وی به راه اندازی مطب در سالن های ملاقات در زندان های کشور نیز اشاره کرد و گفت: مراکز درمان اعتیاد در زندان ها به ۱۶۸ مرکز ارتقاء یافته و در سال گذشته ۱۵۰ هزار معتاد تحت درمان قرار گرفته اند.

رئیس سازمان زندان های کشور در رابطه با زنان زندانی نیز سخن گفت و افزود: زنان ۳ تا ۴.۵ درصد از جمعیت زندان ها را تشکیل می دهند و و این عدد در استان کرمان ۶ درصد است

وی خاطر نشان کرد: آمار ما در رابطه با زنان در زندان نسبت به دنیا خوب است و دلیل آنهم این است که از نظر نوع جرم جزو کشورهایی هستیم که کمترین میزان جرایم در حوزه ی زنان را داریم.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه