رفتن به بالا
  • Tuesday - 6 September 2016 - 09:07
  • کد خبر : ۴۲۳۳۲
IMG12263815 (2)

لینک کوتاه:
بازتاب پیام رهبری در رسانه‌های غربی

​ بی بی سی: رهبر ایران در پیام خود مدیریت عربستان را مورد هجمه قرار داد

پیام کوبنده و قاطع مقام معظم رهبری در ایام حج از بازتاب بسیار گسترده ای در میان رسانه ها و محافل مطبوعاتی انگلیسی زبان برخوردار بوده است. به گزارش هزار نیوز ؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز دوشنبه در آستانه فرا رسیدن موسم حج ابراهیمی پیام مهمی خطاب به جهانیان صادر کردند.    بر اساس این […]

به گزارش هزار نیوز ؛

پیام کوبنده و قاطع مقام معظم رهبری در ایام حج از بازتاب بسیار گسترده ای در میان رسانه ها و محافل مطبوعاتی انگلیسی زبان برخوردار بوده است.

به گزارش هزار نیوز ؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز دوشنبه در آستانه فرا رسیدن موسم حج ابراهیمی پیام مهمی خطاب به جهانیان صادر کردند. 

 

بر اساس این گزارش، ایشان در فرازهای ابتدایی این پیام تصریح کردند: آنان که حج را به یک سفر زیارتی – سیاحتی فروکاسته و دشمنی و کینه‌ی خود با ملّت مؤمن و انقلابی ایران را در ذیل عنوان «سیاسی کردن حج» پنهان ساخته‌اند، شیطان هایی خُرد و حقیرند که از به خطر افتادنِ مطامع شیطان بزرگ -آمریکا- به خود می لرزند. حکّام سعودی که امسال «صدّ عن سبیل‌اللّه و المسجد الحرام» کرده و راه حجّاج غیور و مؤمن ایرانی به خانه‌ محبوب را بسته‌اند، گمراهانی روسیاهند که بقای خود بر اریکه‌ی قدرت ظالمانه را در دفاع از مستکبران جهانی و هم‌ پیمانی با صهیونیسم و آمریکا و تلاش برای برآوردن خواسته‌ آنان می دانند و در این راه از هیچ خیانتی روی‌گردان نیستند.

 

در بخش دیگری از پیام مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی آمده است: اکنون قریب یک سال از حوادث مُدهش منا می گذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، در زیر آفتاب و با لب تشنه، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی در حال عبادت و در طواف و نماز به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند؛ این چیزی است که همه‌ حاضران و ناظران و تحلیلگران فنّی بر آن اتّفاق نظر دارند؛ و گمان عمدی بودن حادثه نیز از سوی برخی صاحب‌ نظران مطرح شد.

 

ایشان همچنین تصریح کردند: تعلّل و کوتاهی در نجات مجروحان نیمه‌جانی که جان شیفته و دل مشتاق آنان در عید قربان با زبان ذاکر و ترنّم آیات الهی همراه بود، نیز قطعی و مسلّم است. مردان قسیّ‌ القلب و جنایت‌کار سعودی آنان را با جان‌ باختگان، در کانتینرهای دربسته محبوس ساختند و به جای درمان و کمک یا حتّی رساندن آب به لبان تشنه‌ آنان، آنها را به شهادت رساندند. چند هزار خانواده از کشورهای گوناگون عزیزان خود را از دست دادند و ملّتهای آنان داغدار شدند. از جمهوری اسلامی نزدیک به پانصد نفر در میان شهدا بودند. دل خانواده‌ ها همچنان مجروح و داغدار است و ملّت همچنان غمگین و خشمگین است.

 

پیام شدید اللحن حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) رهبر معظم انقلاب در آستانه ایام حج، بازتاب گسترده ای در رسانه ها و محافل غربی داشت که در ذیل تنها به گوشه ای از آنها اشاره می کنیم؛

 

شبکه تلویزیونی بی بی سی در این باره اعلام کرد: رهبر ایران در پیام خود مدیریت عربستان در اداره امور حج را مورد هجمه قرار داد و از مسلمانان جهان خواست تا رفتار ظالمانه عربستان سعودی را در مدیریت حج مورد توجه بیشتری قرار دهند. این رسانه وابسته به نظام سلطنتی انگلیس در ادامه بر بخشی از پیام مقام معظم رهبری که فرمودند «جهان اسلام نباید به حکام سعودی اجازه دهند تا از مسئولیت جنایت های مرتکبه فرار کنند» تأکید کرده است.

 

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ هم به آن بخش از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره سوء مدیریت عربستان سعودی در اداره مناسب اماکن مقدسه اسلامی اشاره و اعلام کرد: رهبر ایران در پیام امروز خود اقدامات عربستان را به شدت مورد انتقاد قرارداد و آل سعود را مقصر حوادث سال گذشته در این مراسم دانست. وی کشور سعودی را به سیاسی کاری در برگزاری مراسم حج متهم کرد و از حکام این کشور به عنوان ایادی شیطان بزرگ (آمریکا) یاد کرد. البته این رسانه غربی با شیطنت به جای بیان این واقعیت که ایران به دلایل مختلفی از حضور در مراسم حج امسال صرف نظر کرده است، تلاش کرد نشان دهد که حکام سعودی اجازه حضور ایرانیان در مراسم حج ابراهیمی امسال را به ایران نداده اند.

 

روزنامه آمریکائی نیویورک تایمز در بازتاب پیام رهبر معظم انقلاب نوشت: رهبر ایران در پیام امروز خود آل سعود را مسئول کشتار حجاج در سال گذشته اعلام کرده و تأکید کردند که عربستان سعودی حجاج زخمی را نیز با قرار دادن پیکرهای نیمه جان آن ها بر روی یکدیگر به قتل رسانده است. این رسانه آمریکایی در ادامه اذعان کرد که کشور عربستان تا کنون از انتشار یافته های تحقیقات پیرامون لگدمال شدن حجاج در مراسم حج سال گذشته خودداری کرده است.

 

پایگاه خبری بیزینس استاندارد هم در این باره اعلام کرد: رهبر ایران امروز هیأت حاکمه عربستان که خود را خادم الحرمین الشریفین (در مکه و مدینه) می نامند، را متهم کرد که مراسم اسلامی حج را سیاسی کرده و به این شکل به دستاویز شیطان بزرگ تبدیل شده است؛ چرا که از به خطر افتادن منافع آمریکا لرزه بر اندامشان می افتد. این پایگاه خبری می افزاید: با اینکه روابط دو کشور ایران و عربستان در پایین ترین سطح ممکن قرار دارد، اما رهبر ایران در پیام امروز خود از سخت ترین واژگان و الفاظ استفاده کرده است.

 

دیلی مِیل با تأکید بر اینکه حوادث سال گذشته در مراسم حج موجب تیرگی روابط دو کشور مهم در خاور میانه شده است، افزود: رهبر ایران از تمامی مسلمانان خواسته است تا مسأله مدیریت عربستان بر مراسم حج را به چالش بکشند و مطالباتشان را در این باره از عربستان مطالبه نمایند.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه