رفتن به بالا
  • Sunday - 2 October 2016 - 09:35
  • کد خبر : ۴۲۷۳۵
img11265728

لینک کوتاه:
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

 غرب برای رضای خدا ایران را وارد ماجرای FATF نمی‌کند/ صحبت‌های طیب‌نیا قانع کننده نبود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اقدامات طرف مقابل در FATF که مبتنی بر شفافیت اطلاعات مالی و برای رضای خدا باشد، نیست؛ معتقدیم که این جریان رویکرد سیاسی دارد. محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به گزارش وزیر اقتصاد در مجلس درباره FATF، اظهار داشت: طیب‌نیا […]

به گزارش هزار نیوز ؛

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اقدامات طرف مقابل در FATF که مبتنی بر شفافیت اطلاعات مالی و برای رضای خدا باشد، نیست؛ معتقدیم که این جریان رویکرد سیاسی دارد.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به گزارش وزیر اقتصاد در مجلس درباره FATF، اظهار داشت: طیب‌نیا به بخش عمده ای از سوالات نمایندگان پاسخ داد اما از آنجایی که مسائل مربوط به FATF بعضا تحلیلی است بخش عمده ای از پاسخ وزیر اقتصاد تبیین این موضوع بود که در پاره‌ای از موارد قانع کننده و در بخشی دیگر هم می توانست قانع کننده نباشد.

 

وی با بیان اینکه پاسخ وزیر اقتصاد به نمایندگان درباره FATF براساس مستندات بود، افزود: اقدامات طرف مقابل در راستای انجام این معاهده که مبتنی بر شفافیت اطلاعات مالی و برای رضای خدا باشد، نیست؛ معتقدیم که این جریان رویکرد سیاسی دارد.

 

پورابراهیمی تصریح کرد: وزیر اقتصاد اعلام کرد این معاهده براساس منافع ملی و قانون اساسی اجرایی می شود و هرگونه مسئله ای که ضد منافع ملی باشد اجرایی نخواهد شد؛ ما نیز در پاسخ به گفته طیب نیا اعلام کردیم که نمی توان این معاهده را به نحوی که به تمام بندهای آن پای‌بند نبود اجرایی کرد چراکه در صورت چنین اتفاقی شما را در بلک لیست نگه می دارند.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی ادامه داد: تلاش وزارت اقتصاد برای اجرایی کردن این معاهده در چارچوب قوانین کشور قابل تقدیر است اما خروجی این تلاش که آیا منافع ملی مورد خدشه واقع شود و یا مصالح کشور را با چالش مواجه کند برای مجلس در هاله ای از ابهام قرار دارد.

 

پورابراهیمی تاکید کرد: مگر عربستان قانون مبارزه با پولشویی دارد و یا در صورت داشتن چنین قانونی آن را اجرایی می کند؟ آیا بانک های منطقه در حال حاضر از گردش مالی داعش و گروه های تروریستی جلوگیری کرده اند؟ نکته اینجاست کسانی که خود حامی جریان تامین مالی تروریسم هستند امروز می خواهند به ما توصیه کنند که جریان مالی تروریسم را تامین نکنیم. اما اشکالی ندارد جمهوری اسلامی ایران برای اثبات حقانیت خود این معاهده را اجرایی می کند اما در عین حال توصیه می کنیم که پشت این جریان نگاه خیرخواهانه ای وجود ندارد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید براینکه نباید ساده انگارانه این معاهده را از روی خیرخواهی غرب به منظور شفافیت مالی بدانیم، بیان داشت: آیا جریانات تروریستی که در پاکستان، افغانستان و سوریه ساپورت مالی می شوند را نمی توان تامین مالی تروریسم تلقی کرد؟ البته در توجیه آنها تعریفی که ما از تروریست داریم با تعریف آنها متفاوت است؛ غرب گروه های تروریستی که افراد بی گناه را می کشند را تروریست نمی دانند آن وقت حزب الله لبنان که علیه این گروه های تروریستی و برای حفظ منافع کشورش تلاش می کند را تروریست می نامد.

انتهای متن/
اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک‌گذاری فوری این خبر با دوستان در تلگرام‬
هزار نیوز ‫عضویت در کانـال تلگرام هزار نیوز‬
صفحه اینستاگرام هزار نیوز ‫عضویت در صفحه اینستاگرام هزار نیوز‬
کانال سلام هزار نیوز ‫کانال سلام هزار نیوز‬

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه